Nauczyciele dostaną wcześniejsze emerytury i więcej pieniędzy? PiS szykuje się na wybory

2019-09-18 16:29 oprac. AG
Szkoła, nauczyciel
Autor: East News

PiS zamierza kusić nauczycieli i szykuje dla nich wcześniejsze przejście na emeryturę. Zobacz, czy propozycja rządzącej obecnie partii będzie korzystna dla pedagogów i czy faktycznie wielu z nich będzie mogło z niej skorzystać.

Szykują się zmiany w Karcie nauczyciela. PiS najwyraźniej zamierza zawalczyć o głosy nauczycieli. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", powstaje projekt nowelizacji Karty Nauczyciela, który ma przywrócić możliwość przechodzenia przez pedagogów na wcześniejszą emeryturę. Jeśli wszedłby on w życie, to wiek nauczyciela nie miałby znaczenia przy przechodzeniu na emeryturę, tylko czas pracy - 30 lat pracy, w tym 20 lat przy tablicy. Co bardzo ważne, z projektu wynika, że z możliwości wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej można będzie skorzystać do 2023 r. Projekt MEN jest już gotowy, czeka jedynie na zielone światło od prezesa PiS.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Ogromna waloryzacja rent i emerytur

Jak dziś wygląda sytuacja z przechodzeniem na emeryturę nauczycieli? Pedagodzy mogą skorzystać ze świadczenia emerytalnego dopiero po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, czyli 60 lat panie i 65 lat panowie. Mogą też przejść na świadczenie kompensacyjne, które jest rodzajem wcześniejszej emerytury. W tym przypadku wymagany jest odpowiedni staż przy tablicy i wiek: 55 lat dla kobiet i 58 lat dla mężczyzn.

Źródło: "DGP"

Najnowsze