Zasiłek opiekuńczy na czas nauki zdalnej
Decyzja ministra edukacji Przemysława Czarnka o wprowadzeniu nauki zdalnej w okresie, który niemal w całości obejmuje przerwę świąteczną była niewątpliwie dosyć zaskakująca. Niemniej niezależnie od tego ile dni z tego czasu będzie wolnych, rodzicom przysługuje od dziś zasiłek opiekuńczy. Dostaną go jedynie rodzice opiekujące się dzieckiem w wieku 8-16 lat z orzeczeniem o niepełnosprawności, do lat 18 z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności bądź osobą do 24 lat z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.
ZOBACZ Wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Jak dostać 21 dni wolnego?
Kolejny konieczny warunek to brak drugiego rodzica, czy współmałżonka, mogącego opiekować się dzieckiem, bądź osobą niepełnosprawną. Dodatek nie jest wliczany do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego przyznawanego na zasadach ogólnych.
Jak złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy?
Jak wyjaśnia prezes ZUS Gertruda Uścińska, do wypłaty świadczenia należy wysłać oświadczenie rodzica do pracodawcy, bądź zleceniodawcy (zasiłek przysługuje również wykonującym umowy-zlecenia). Rodzic-przedsiębiorca musi złożyć dokument do ZUS. Wzór można pobrać na stronie zakładu.
Nauka zdalna do 9 stycznia dotyczy szkół podstawowych i ponadpodstawowych, nie dotyczy zaś wszelkich form wychowania przedszkolnego. W klasach I-III może zostać wprowadzona w poszczególnych placówkach opieka świetlicowa, o ile wcześniej o nią zawnioskują rodzice.