500 plus

i

Autor: Shutterstock 500 plus

Nie będzie 500 plus na pierwsze dziecko? Potrzebna ustawa

2019-02-26 11:22

500 plus na pierwsze dziecko bez progu dochodowego by otrzymać świadczenie. To prawdziwa rewolucja zapowiedziana na konwencji PiS 2019 przez prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego. Okazuje się jednak, że zmiany, które mają wejść w życie od lipca, mogą się opóźnić przez przepisy.

Program Rodzina 500 plus to świadczenie, które jest wypłacane do momentu osiągnięcia przez dziecko 18 lat, jednak dotychczas nie przysługiwało ono wszystkim. Bezwarunkowo otrzymują je jedynie rodzice na drugie i kolejne dzieci.

500 plus na pierwsze dziecko uzależnione jest od spełnienia kryterium dochodowego. Rodziny otrzymują świadczenie na pierwsze dziecko tylko wtedy, gdy przeciętny miesięczny dochód rodziny nie przekracza 800 zł netto na osobę albo 1200 zł netto na osobę, jeśli członkiem rodziny jest niepełnosprawne dziecko.

Zgodnie z zapowiedzią prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego, ma to się zmienić od lipca. Wówczas zniknie kryterium dochodowe i świadczenie będzie przyznawane bezwarunkowo na pierwsze dziecko.

Problemem może okazać się proces legislacyjny. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Elżbieta Rafalska przyznała, że jeszcze nie można mówić o tym jak będzie wyglądać wypłata tych świadczeń ani składanie wniosków. Najpierw trzeba bowiem dokonać zmian w przepisach.

- Czekają nas zmiany ustawowe. Poczekajmy chwileczkę, wszystkiego się dowiemy co do terminów składania wniosków, jak to będzie wyglądało – powiedziała minister Rafalska na antenie TV Gorzów.

Oznacza to, że pomysł wprowadzenia bezwarunkowego 500 plus na pierwsze dziecko musi jeszcze zaakceptować Sejm, Senat, a następnie podpisać Prezydent Andrzej Duda.

Wygląd wniosku też nie jest jeszcze znany. Nie wiadomo, czy rodziny, które już są w programie Rodzina 500 plus, ale pobierają świadczenie na drugie i kolejne dziecko, będą musiały ponownie składać wniosek na pierwszą pociechę.

- Wszystko analizujemy i ciężko pracujemy - zapowiedział Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej w rozmowie z money.pl. - Mamy bardzo ambitny cel. Chcemy sprawić, by cały proces był jak najprostszy i nie wiązał się z żadnymi obowiązkami – dodaje i uspokaja, że nie ma obaw, by obietnica nie została spełniona: - Żadna decyzja nie zapadła, ale Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jest doskonałe w cyfryzacji pomysłów. Daliśmy radę już kilka razy z 500 plus, daliśmy radę z wyprawką 300 plus. Pieniądze będą na czas.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze