Jajka

i

Autor: pixabay.com Jajka

Drożyzna w sklepach

Nie będzie jajek? Na Zachodzie już brakuje, a w Polsce ceny szaleją!

2023-01-25 10:20

Nadchodzi kolejny kryzys, wkrótce może zabraknąć jajek. Brakuje już ich w amerykańskich i brytyjskich sklepach. W Polsce jajek nie powinno zabraknąć, ale z pewnością będą droższe – alarmuje businessinsider.com.pl. Wyższa cena jaj spowoduje, że więcej zapłacimy za ciastka, makarony czy majonez.

Niedobór jaj przez ptasią grypę

"Podstawowy artykuł spożywczy, który przez dziesięciolecia był stosunkowo tanim i niezawodnym produktem, stał się teraz towarem nieuchwytnym, a nawet drogocennym" – alarmuje "The New York Times". W USA ceny galopują, w grudniu jaja kosztowały o 60 proc. więcej niż rok wcześniej, znacznie wyprzedzając ogólną inflację – pisze Business Insider. Jaj brakuje też w Wielkiej Brytanii, gdzie Lidl oraz sieć ASDA zdecydowały się nawet na wprowadzenie limitów zakupowych, a także w Malezji, Japonii, RPA i Francji. Powodem jest szalejąca ptasia grypa. Niegroźna dla ludzi, jednak dziesiątkująca ptactwo. W USA choroba okazuje się najostrzejsza w historii — od lutego 2022 r. zabito ponad 57 mln ptaków. Choroba dotarła także do Europy.

Jaja w Polsce będą droższe

W Polsce o d początku roku wykryto ok. 30 nowych ognisk choroby, ale jaj zabraknąć nie powinno. Przedstawiciele branży uspokajają, że sytuacja nie jest gorsza niż w poprzednich latach, ale nawarstwia się z wyższymi niż wcześniej kosztami energii. Jednak będzie drożej - "z danych MRiRW wynika, że przeciętna cena jaj kat. M (chów klatkowy) w grudniu 2022 r. osiągnęła rekordowy poziom 71,80 zł/100 szt. co oznaczało wzrost o 86 proc. r/r. Jednocześnie ceny jaj do przetwórstwa wzrosły 2,2-krotnie "– mówi w Business Insider Mariusz Dziwulski, ekspert ds. rynków rolnych w PKO BP.

Rekordowo wysokie były ceny jaj na skupach w grudniu, dlatego cena jaj powyżej złotówki stała się normą. A to nie koniec podwyżek, bo produkcja drobiu jest jedną z najbardziej energochłonnych dziedzin rolnictwa, coraz droższe są tez pasze. Wzrost cen odczujemy przy zakupie innych produktów takich jak makarony, ciastka czy majonez.

Nie będzie jajek z chowu klatkowego

Mniej jaj to rynku to też konsekwencja rezygnacji z chowu klatkowego. Jaj z „trójką” nie kupimy już w wielu sieciach handlowych. Produkcja jaj ściółkowych to dużo większy koszt, co powoduje, że mamy mniej jaj w sprzedaży. Ekolodzy mają jednak inne zdanie  — "Biorąc pod uwagę cały łańcuch produkcji, wcale nie musi być mowy o dużych zmianach cenowych. Podwyższony dobrostan kurczaków to mniejszy wskaźnik śmiertelności, mniejsza występowalność chorób, co redukuje koszty" — wymieniała w rozmowie z Business Insiderem Monika Kowalska z organizacji Otwarte Klatki.

Sonda
Czy Twoim zdaniem PiS radzi sobie z drożyzną?
Tańczące z promocjami 19.01.2023

Inflacja WYSTRZELI jeszcze mocniej?

Posłuchaj złowrogiej prognozy ekonomisty!

Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze