Nie będzie podwyżki cen alkoholu i papierosów od nowego roku?

2019-12-02 13:16 oprac. AG
Buteleczka czegoś mocniejszego? 1 grudnia będą ograniczenia w sprzedaży alkoholu
Autor: Pixabay

Od 1 stycznia miały obowiązywać wyższe stawki akcyzy na wyroby alkoholowe i tytoniowe. Jednak data wprowadzenia przepisu, który miał mieć wpływ na podwyżki może zostać odroczona. Jak to możliwe?

Od 1 stycznia 2020 roku miały zostać podwyższone stawki związane z akcyzą. Oczywiście za tym miały iść podwyżki cen używek – głównie alkoholu i papierosów. Jednak termin wprowadzenia w życie tych przepisów może ulec zmianie. Jak to możliwe?

ZOBACZ TEŻ: Zobacz, ile powinna kosztować wódka gdyby nie podatki

Sejm przyjął ustawę o podwyżce akcyzy 21 listopada. W związku z tym Senat może pracować nad ustawą do 21 grudnia. Zakładając nawet najbardziej optymistyczny wariant, kiedy to Senat zaakceptuje ustawę, to prezydent będzie miał 21 dni na podpisanie dokumentu. Te wszystkie terminy sprawiają, że mogą być trudności z wprowadzeniem ustawy w życie 1 stycznia 2020 roku.

- Z uwagi na zasady składania deklaracji, obliczania i zapłaty akcyzy uzasadnione jest, aby zmiany w ustawie o podatku akcyzowym wchodziły w życie z początkiem miesiąca. Określenie wejścia w życie ustawy datą kalendarzową może jednak nieść za sobą ryzyko skrócenia vacatio legis poza jej konstytucyjne standardy, czy wręcz jej pominięcia lub nadania mocy wstecznej wprowadzanym zmianom – ostrzega Szymon Giderewicz główny legislator Senatu, w przygotowanej dla izby wyższej opinii.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Polacy częściej robią zakupy w małych sklepach. Więcej pieniędzy wydają w marketach

Nawet jeśli do podwyżek cen alkoholu i papierosów mogłoby dojść nieco później, to jakich podwyżek możemy się spodziewać? Półlitrowa butelka wódki o mocy 40 proc. podrożeje o ok. 1,14 zł (z VAT-em ok. 1,4 zł), piwo zaś średnio o około 5/6 groszy, za wino zapłacimy około 15 groszy więcej. Zmiana nie obejmuje cydru i perry o mocy alkoholowej do 5 proc. objętości. Podwyżki obejmą również wyroby tytoniowe. Paczka papierosów podrożeje przeciętnie o ok. 1,02 zł, a paczka tytoniu do palenia (50 g) będzie droższa o 1,69 zł. Cena cygar może wzrosnąć ok. 0,40 zł za sztukę, a kilograma suszu tytoniowego o ok. 22,93 zł

Najnowsze