Emerytury 2020

i

Autor: Shutterstock

Nie będzie trzynastki dla emerytów w 2020 roku?! Senatorzy przeciw Emeryturze plus

2019-12-04 7:44

Zamieszanie wokół trzynastek dla emerytów, czyli dodatkowe świadczenia z programu Emerytura plus wciąż trwa. Przed wyborami zarówno Jarosław Kaczyński, jak i Mateusz Morawiecki zapewniali, że w 2020 emeryci otrzymają trzynastą wypłatę, a w 2021 nawet czternastą. Po wyborach okazało się, że w budżecie nie zapisano Emerytury plus. Chociaż rząd PiS zapewniał seniorów, że wypłaty będą tak samo jak w 2019 roku, to problemy piętrzyły się. Emeryci nie mogą być pewni, że dostaną trzynastkę – najpierw rząd musi zmienić budżet przez wycofanie się ze zniesienia limitu składek ZUS, a teraz jeszcze Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych postanowiła odrzucić ustawę o finansowaniu Emerytury plus.

Program Emerytura plus, czyli popularne trzynastki dla emerytów, podobnie jak wcześniej 500 plus w dużym stopniu przyczyniły się do sukcesu PiS w ostatnich wyborach. Wielu seniorów już nie może się doczekać, aż w przyszłym roku, zgodnie z zapowiedziami samego prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego, ponownie otrzymają swoje trzynaste świadczenia. Chociaż raz po raz docierały informacje, że pieniędzy na Emeryturę plus nie ma, to Prawo i Sprawiedliwość znalazło ostateczne rozwiązanie. Trzynastki dla emerytów miały być w 2020 roku finansowane z obecnego funduszu dla niepełnosprawnych, który miałby się zmienić w Fundusz Solidarnościowy i finansowałby już nie tylko osoby niepełnosprawne, ale także seniorów, rencistów oraz zapewniał m.in. zasiłek pogrzebowy. Sejm ustawę przyjął, ale senacka komisja powiedziała STOP.

Za odrzuceniem proponowanych zmian wnioskował senator Leszek Czarnobaj z Koalicji Obywatelskiej. Jak tłumaczył, Fundusz Solidarnościowy ma przekazać do FUS pieniądze na refundację trzynastych emerytur, a samemu Funduszowi pożyczkę w kwocie do 9 mld złotych ma udzielić Fundusz Rezerwy Demograficznej. To, zdaniem senatora, może wywołać wątpliwości co do jasnego przepływu finansów.

Ostatecznie za odrzuceniem ustawy opowiedziało się 5 senatorów, 2 było przeciw, żaden nie wstrzymał się od głosu.

Jakie są opinie w tej sprawie? Posłuchaj Tadeusza Cymańskiego i Bogdana Borusewicza:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze