Wyższe rachunki za prąd! W przyszłym roku nie będzie rekompensat

2019-12-02 16:19 mos
Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologi
Autor: Materiały Prasowe

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz potwierdziła, że od przyszłego roku będą podwyżki cen prądu. Dodała jednak, że nie będą one drastyczne. Jej zdaniem ceny dla gospodarstw domowych mogą wzrosnąć o 5-7 proc. Niestety, nie są prowadzone prace nad ustawą, która zapewniłaby rekompensaty wzrostu cen energii w przyszłym roku.

 "Powinniśmy być naprawdę spokojni jeśli chodzi o przyszły rok. Jeśli to będzie podwyżka, to nie będzie ona drastyczną podwyżką (...) Jeżeli będzie to 5-7 proc., to trudno mówić o podwyżce. Jeżeli weźmiemy stopę inflacyjną, to tak naprawdę mieścimy się w cenach" - oceniła w rozmowie z portalem Gazeta.pl minister Jadwiga Emilewicz. Według szefowej resortu rozwoju podwyżki cen prądu nie powinny skutkować wzrostem cen za towary i usługi.

Samorządy nie mają nie pieniędzy? Odbije się to na rodzinach z dziećmi

Minister w rozmowie z dziennikarzami wskazała też, że wkrótce Urząd Regulacji Energetyki powinien zatwierdzić nowe wnioski taryfowe firm energetycznych. Emilewicz powiedziała, że w przyszłym roku nie będzie rekompensat za podwyżki cen. Zwróciła uwagę, że ma to związek m.in. z tym, iż koszt uprawnień do emisji CO2 "zdecydowanie wyhamował w ciągu roku".

- W przyszłym roku nie będzie rekompensat. W ubiegłym roku sytuacja była wyjątkowa, bo skokowo wzrosły ceny uprawnień do emisji CO2. W tym roku nie ma takiego skoku, a nawet przez ostatnie miesiące mamy spadek cen energii na Towarowej Giełdzie Energii, więc nie ma planów i nikt nie pracuje nad żadną ustawą o rekompensatach - powiedziała portalowi Emilewicz.

Nie będzie podwyżki cen alkoholu i papierosów od nowego roku?

Źródło: gazeta.pl