We wtorek Centrum Informacyjne Sejmu poinformowało, że prace nie są kontynuowane. Wprowadzenie nowej matrycy stawek miało w założeniu wyeliminować wątpliwości w zakresie opodatkowania VAT niektórych towarów i usług. Celem zmian miało być także odejście od PKWiU 2008 przy klasyfikacji towarów na rzecz Nomenklatury Scalonej.
ZOBACZ TEŻ: Ceny mieszkań znowu w górę. Ile musimy zapłacić za własne "M"?
Proponowane zmiany stawek VAT
Punktem spornym okazało się wyższe opodatkowanie napojów. Chodzi o soki oraz nektary owocowe i warzywne, które miały być nadal opodatkowane 5 proc. stawką, ale napoje, w których zwykle większość stanowi woda - 23 proc. VAT-em. Te zmiany w matrycy VAT już wcześniej nie spodobały się np. producentom soków, nektarów i napojów z owoców i warzyw. W połowie marca podczas posiedzenia Sejmu wnioski o odrzucenie projektu złożyli posłowie Kukiz'15, PSL-UED i Nowoczesnej.
Co dalej?
Kancelaria Sejmu poinformowała, że prace nad tym projektem nie są kontynuowane. "Prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy - druk nr 3255 - nie są kontynuowane. Jeżeli zostanie podjęta decyzja o jego dalszym rozpatrywaniu, powrót do projektu rozpocznie się od przegłosowania wniosku o jego odrzucenie w pierwszym czytaniu" - wyjaśniono.
Nowa matryca VAT
Przedstawiając projekt ujednoliconej matrycy VAT Ministerstwo Finansów przekonywało, że wieloletnia praktyka stosowania PKWiU pokazała, że oparty na niej istniejący w Polsce system stawek podatku VAT w istocie jest rozbudowany i skomplikowany, co powoduje znaczne utrudnienia w prowadzeniu działalności gospodarczej – problemy z koniecznością dokonania przez podatnika prawidłowego przyporządkowania towaru lub usługi do odpowiedniego grupowania PKWiU, co jest związane ze stosowaniem właściwych stawek podatku.
W listopadzie ubiegłego roku resort przedstawił nową matrycę VAT. O tym, jakie produkty objęto niższą i wyższą stawką pisaliśmy TU.
SPRAWDŹ TEŻ: Rząd uderza w najuboższych Polaków. Rośnie VAT na napoje owocowe [TABELA PODWYŻEK]