Mokra maseczka

i

Autor: Getty Images

Nie nosisz maseczki? Zapłacisz GIGANTYCZNY mandat!

2020-12-01 14:42

Już nie 500 a 1000 zł mandatu można dostać za brak maseczki w przestrzeni publicznej. Od poniedziałku w życie weszły nowe przepisy.

Ustawa antycovidowa, która weszła w życie w poniedziałek, sankcjonuje nakładanie mandatów na osoby zdrowe, które uchylają się od obowiązku noszenia maseczek. To ważna zmiana, bo kary dla osób, które nie zasłaniały twarzy, budziły wątpliwości natury prawnej.Dotychczasowe kary (do wysokości 500 złotych) wprowadzane były za pomocą rozporządzenia. Zdarzały się więc takie przypadki, że sądy umarzały postępowanie w takich sytuacjach.

Nie maseczki, nie przyłbice. Zobaczcie, co wymyślili Kanadyjczycy

Teraz wszystko jest jasne. Obowiązek noszenia maseczki jest zapisany w ustawie i należy go przestrzegać. A kara za niedostosowanie się do obostrzeń jest dotkliwa - wysokość mandatu wzrosła z 500 do maksymalnie 1 tys. złotych. Co więcej, według nowych przepisów taki mandat może wystawić nie tylko policja, ale i straż miejska, czy straż ochrony kolei.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Ceny idą w górę. Święta będą dużo droższe

Nowe przepisy określają też jednoznacznie, że pracownik sklepu ma prawo odmówić obsługi klienta, który nie chce założyć maseczki.

Najnowsze