Ekwiwalent za urlop
Nie zawsze można pójść na urlop w wybranym czasie. Są sytuacje, kiedy to za niewykorzystany urlop pracownik może dostać ekwiwalent. Zobacz, kiedy należy się ekwiwalent za niewykorzystany urlop? Ekwiwalent za niewykorzystany urlop należy się osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę, która nie skorzystała z przysługującego jej urlopu wypoczynkowego w czasie zatrudnienia. Zgodnie z zapisami Kodeksu pracy ekwiwalent za niewykorzystany urlop należy wypłacić w dwóch przypadkach: gdy wygasł stosunek pracy lub rozwiązany został stosunek pracy.
Do wyliczenia puli, jaką należy pracownikowi wypłacić służy współczynnik ekwiwalentu, który to dla pełnego etatu wynosi obecnie 20,83 zł. Wysokość współczynnika ekwiwalentu zależny jest od kalendarza danego roku (ile jest dni pracujących, ile wolnych itp.)
Są jednak sytuacje, kiedy to pracodawca nie ma obowiązku płacić pracownikowi ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Dzieje się tak wtedy, gdy pracownik i pracodawca uzgodnią, że zaległy urlop zostanie wykorzystany w czasie kolejnego zatrudnienia u tego samego szefa oraz wtedy, gdy pracodawca zdecyduje się wysłać pracownika na urlop w trakcie okresu wypowiedzenia (jest to decyzja jednostronna szefa).