Nie segregujesz śmieci? Zapłacisz za wywóz więcej od innych

2019-09-06 19:41
Smród i tony śmieci na ulicach. Wadowice mają spory problem
Autor: pixabay.com

Zła wiadomość dla osób, które nie segregują odpadów. Nowa "ustawa śmieciowa" jest już faktem, a to oznacza, że "ekologiczni" mieszkańcy zapłacą za wywóz śmieci mniej, niż osoby, które nie segregują.

Sejm postanowił zająć się osobami nie dbającymi o środowisko. Ci, którzy nie segregują odpadów zapłacą od dwóch do czterech razy więcej. Osoby, które wszystkie śmieci wrzucają do jednego kubła zapłacą nie mniej niż dwukrotność, ale nie więcej niż czterokrotność opłaty śmieciowej.

Nowe przepisy, zdaniem resortu środowiska, mają wzmocnić kontrolę gmin nad systemem gospodarowania odpadami komunalnymi. Wzmocniony jest także nadzór nad firmami odbierającymi śmieci. Czterokrotna stawka za usuwanie niesegregowanych odpadów ma zachęcić firmy i prywatnych „oddawców” śmieci do prawidłowego, selektywnego zbierania odpadów, do poświęcenia większej uwagi potrzebom środowiska i wymogom związanym z jego ochroną. Czy poczwórna opłata oraz kary za niesegregowanie śmieci zrobią z naszych obywateli ludzi świadomych potrzeby chronienia środowiska, zobaczymy.

Nowa ustawa idzie na rękę osobom, które prowadzą przydomowe kompostowniki i na własną rękę korzystają z wyprodukowanych odpadów. Takie gospodarstwa zostaną objęte niższymi opłatami, ale samorządy będą miały prawo do kontroli.

Zastanawiacie się jak zbudować kompostownik i jak z niego umiejętnie korzystać? Zapoznajcie się z naszym poradnikiem.  Kompostownik powinien znaleźć się w każdym ogrodzie. Dzięki niemu zupełnie za darmo będziesz mieć stały dostęp do bogatego w składniki odżywcze naturalnego nawozu.

Najnowsze