Dom Marii Skłodowskiej-Curie. Trzy oferty kupna
Nieruchomość należąca dawniej do Piotra i Marii Skłodowskiej-Curie w Saint-Remy-les-Chevreuse, w podparyskim departamencie Yvelines, została wystawiona na sprzedaż za 790 tys. euro. – poinformował dziennik „Le Parisien”. Dom ma powierzchnię 120 metrów kwadratowych i wymaga remontu, którego koszt szacowany jest na 200-300 tys. euro (900 tys.-1,3 mln zł). W latach 1904–1906 małżeństwo naukowców chętnie spędzało tam czas z rodziną, odpoczywając z dala od zgiełku stolicy. W domu zachowały się stare gobeliny i terakota epoki Curie. „Należy przerobić piwnicę, strych, dach i izolację” – powiedział „Le Parisien” dyrektor agencji Stephane Plaza w Saint-Remy Daniel Cazou-Mingot. Dom ma wiele zalet: duży ogród o powierzchni 900 m2 czy bliskość oddalonej o 600 m stacji kolejki RER. Posiadłość znajduje się na oficjalnej liście francuskich zabytków historycznych. Kto teraz tam zamieszka? To już niebawem się okaże. Czy warto zainwestować pieniądze polskich podatników w zakup i remont domu Marii Skłodowskiej-Curie? Zobacz, jak wygląda obecnie.
ZOBACZ: Domy gwiazd. Tak mieszka Chodakowska! Aż trudno uwierzyć
Poza polskim premierem ofertą zainteresowane są co najmniej dwie osoby prywatne. Jak podaje rmf24.pl, Soluch-Lecuyer, przedstawicielem agencji handlu nieruchomościami Stéphane Plaza Immobilier w Saint-Remy-les-Chevreuse, który odpowiedzialny jest za sprzedaż domu polskiej noblistki wyjaśnił, że wszystkie oferty kupna zostaną przekazane właścicielce prawdopodobnie na początku przyszłego tygodnia. Następnie wszystkie zostaną zapewne rozpatrzone w ciągu kilkunastu dni.
Kim była Maria Skłodowska-Curie?
Maria Skłodowska-Curie w 1903 r. wraz z mężem Piotrem Curie oraz Henrim Becquerelem otrzymała Nagrodą Nobla z fizyki za badania nad odkrytym przez Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości. Po raz drugi została nagrodzona w 1911 Noblem z chemii za odkrycie pierwiastków polon i rad. Piotr Curie zmarł w wypadku samochodowym w kwietniu 1906 r. W maju 1906, 38-letnia wówczas Maria dostała katedrę fizyki na Sorbonie po mężu i została pierwszą kobietą – profesorem tej uczelni. Pierwszy wykład poprowadziła 5 listopada 1906. Maria Skłodowska-Curie zmarła 4 lipca 1934 we Francji.