Przelew online

i

Autor: pixabay.com Przelew online

Niechciany przelew od banku czy urzędu. Czy trzeba oddawać pieniądze?

2021-12-15 16:59

Niedawno w ZUS doszło do pomyłki, pomyłkowo przesłano niektórym świadczeniobiorcom dwie czternaste emerytury. Bardzo prawdopodobne, że instytucja wystąpi o zwrot tych pieniędzy, choć nie zostało to jeszcze oficjalnie potwierdzone. Czy w sytuacji, gdy otrzymamy "niechciany" przelew od banku, czy urzędu, powinniśmy zwracać pieniądze?

Przypadkowo otrzymany przelew od instytucji

Jak oficjalnie informował Zakład Ubezpieczeń Społecznych do pomyłki doszło w przypadku trzech klientów. Świadczeniobiorcy pobierali emeryturę i rentę jednocześnie, więc system wypłacił im "czternastkę" dwukrotnie. 14. emerytury dostało ok. 8 mln emerytów i rencistów, więc nie był to problem na dużą skalę, jednak warto odnotować, że wystąpił. Według nieoficjalnych informacji "Gazety Wyborczej" urzędnicy mają grzecznościowo poprosić o zwrot, a jeśli odmówi, to odstąpią jej żądania bo do nadpłaty doszło przez błąd systemu. 

ZOBACZ ZUS wypłaca 15. emerytury dla emerytów! Jak to możliwe?!

EKG 2021: Gertruda Uścińska. Prezes ZUS wprost: Czy będziemy harować do śmierci?

Wygląda na to, że ZUS odpuści tym trzem emerytom, choć gdyby problem był na większą skalę, bądź dotyczył większej kwoty, raczej by tak nie postąpiono. W Baton Rouge (Luizjana, USA) na konto Darrena Jamesa, Chase Bank omyłkowo przelał kwotę wysokości 50 miliardów dolarów. W końcu instytucja finansowa przywróciła saldo konta swojego klienta do poprzedniego stanu. Sam zainteresowany się nie upominał, ale też nawet nie wydał ani dolara z przelanej kwoty. Od początku wiedział, że była to pomyłka.

Czy trzeba zwrócić otrzymany przypadkowo przelew?

Do takich sytuacji dochodziło także w Polsce. Gdy zdarzy nam się taka sytuacja, nie mamy prawa do zachowania "prezentu" dla siebie, a pieniądze musimy zwrócić. Zachowanie pieniędzy dla siebie jest kwalifikowane jako bezpodstawne uzyskanie korzyści majątkowych, o czym mówi art. 405 Kodeksu cywilnego

Jeśli sami nie będziemy się palić do zwrotu pieniędzy, możemy otrzymać wezwanie do zapłaty. W przypadku przekroczenia terminu, grozi nam pozew sądowy ze strony nadawcy przelewu. Do omyłkowych przelewów dochodzi rzadko, bo z reguły numery kont bankowych są tak skonstruowane, żeby szanse pomyłki były bardzo niskie. Nie oznacza to jednak, że są kompletnie niemożliwe.

Sonda
Otrzymałeś kiedyś pomyłkowy przelew?

Co więc zrobić, jeśli dostaniemy przypadkowy przelew? Możemy wszystkim skontaktować się z bankiem, a jeśli mamy możliwość to z nadawcą przelewu. Nie musimy jednak tego robić, prawdopodobnie wezwanie do zapłaty przyjdzie do nas samo. Jednak pod żadnym pozorem nie wydawajmy otrzymanych przypadkowo pieniędzy, bo i tak będziemy musieli je zwrócić.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze