Kłopoty Gerharda Schrödera. Niemiecki rząd chce ukarać byłego kanclerza. Kumpel Putina straci majątek i przywileje?

2022-05-19 11:07
Gerhard Schroeder
Autor: AP Niemiecki kumpel Putina straci majątek! Były kanclerz Gerhard Schröder zostanie ukarany?

Gerhard Schroeder może wkrótce stracić część swoich przywilejów, które przysługują mu jako byłemu kanclerzowi. Jest za tym nie tylko niemiecka opozycja, ale również trzy koalicyjne partie, w tym SPD - ugrupowanie, z którego wywodzi się wieloletni przyjaciel Władimira Putina. Posłowie europejscy chcą go zaś objąć sankcjami.

Jeśli były kanclerz Gerhard Schroeder nadal będzie pracował dla rosyjskich firm, Unia Europejska powinna nałożyć na niego sankcje — tego domaga się Parlament Europejski. Za projektem rezolucji opowiadają się nawet brukselscy działacze niemieckiej SPD — poinformowały w środę niemieckie media. Zgodnie z rezolucją, na liście sankcji UE powinni znaleźć się "europejscy członkowie zarządów największych rosyjskich firm i politycy, którzy nadal otrzymują rosyjskie fundusze".

W tekście wymieniono Schroedera i "stanowczo wezwano" go do rezygnacji ze stanowisk w rosyjskich firmach państwowych — podając przykład byłego szefa francuskiego rządu Francoisa Fillona lub były wicekanclerza Austrii Wolfganga Schuessela, którzy zrezygnowali ze swoich stanowisk z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainie.

EKG 2022. Polska 2050 Paweł Borys, Czy Polska zbankrutuje przez wojnę?

Niemcy chcą ukarać Gerharda Schrödera

Co do utraty przywilejów to z wniosku koalicjantów wynika, że całkowicie zamknięte zostałoby biuro Schroedera. Nie otrzymywałby on już środków na swoją działalność przysługującą mu jako byłemu szefowi niemieckiego rządu. Miałby jedynie prawo do ochrony osobistej.

Przewodniczący grupy CDU/CSU w Parlamencie Europejskim, Daniel Caspary, oświadczył, że Gerhard Schroeder musi "w końcu zrezygnować ze swoich rosyjskich stanowisk" i dodał, że jest to "po prostu przygnębiające, że były kanclerz federalny całkowicie stracił swój kompas moralny". SPD musi także "pokazać, czy jest w stanie nadal tolerować we własnych szeregach przyjaciela Putina, Schroedera". Podobne poglądy wyraził poseł do Parlamentu Europejskiego z ramienia CSU Markus Ferber. Schroeder "stał się głównym lobbystą Władimira Putina w Niemczech" i "bezwstydnie forsował polityczny program Kremla".

Sonda
Czy Ukraina wygra wojnę z Rosją?

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schröder może stracić emerytalne przywileje

Projekt rezolucji jest popierany przez szeroki sojusz konserwatystów, socjaldemokratów, liberałów i zielonych w Parlamencie Europejskim. Rezolucja nie jest wiążąca dla państw członkowskich UE. Projekt nie mówi nic o charakterze sankcji. Ponieważ Schroeder jest obywatelem UE, najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem byłyby środki finansowe, takie jak zamrożenie aktywów. Jak zwracają uwagę niemieckie media, jest jednak wątpliwe czy do tego dojdzie, ponieważ przeszkody w nałożeniu sankcji na Schroedera są wysokie.

Państwa członkowskie musiałyby zwrócić się do Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych o zbadanie, czy działalność Schroedera wymaga sankcji. Ostatecznie szef unijnej dyplomacji Josep Borrell będzie musiał zdecydować, czy zaproponować państwom członkowskim umieszczenia byłego kanclerza na liście dotkniętych sankcjami. Decyzja ta musi być przyjęta jednomyślnie przez państwa członkowskie Unii Europejskiej.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze