zakupy/sklepy spożywcze

i

Autor: shutterstock Susza pogłębi drożyznę?

Susza pogłębi drożyznę? Co z cenami żywności?

2022-05-19 7:23

- Od siedmiu lat mamy w naszym kraju permanentną suszę, która zajmuję coraz większy obszar - ocenił w rozmowie z PAP zastępca Dyrektora Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju IMGW-PIB Grzegorz Walijewski. Koszty produkcji żywności rosną natomiast w zastraszającym tempie na co już mają wpływ m.in. droższe paliwa, wzrost cen energii oraz nawozów. Jeżeli prognozowana susza utrzyma się, wówczas tegoroczne plony będą dużo słabsze.

Permanentna susza

- Od 2015 roku mamy w naszym kraju permanentną suszę, która zajmuje coraz większy obszar. Mówimy o suszy meteorologicznej, która później przeradza się w suszę rolniczą lub glebową - wskazał Grzegorz Walijewski. Jak dodał, że przy niskiej wilgotności gleby rośliny mają problem, by prawidłowo się rozwijać. Walijewski wymienił konsekwencje suszy.

- Wysokie parowanie, wysoka temperatura, brak opadów, niska wilgotność gleby. Rolnicy mają problem. W tym momencie tak naprawdę cała gospodarka ma problem - stwierdził. - Susze będą coraz częściej występowały oraz powodzie, ale powodzie typu: szybkie powodzie miejskie, górskie, ulewne deszcze, które będą powodowały wezbrania - wskazał.

EKG 2022. Polska 2050 Paweł Borys, Czy Polska zbankrutuje przez wojnę?

"Część ziarna się zmarnuje"

W ostatnich latach problem z jednej strony stanowią podtopienia, a z drugiej – susza. W związku ze zmianami klimatu takie zjawiska będziemy obserwować coraz częściej. To przełoży się na wzrost cen za warzywa, owoce i pieczywo. - Część ziarna się zmarnuje. Wschody będą bardzo nierówne – powiedział w rozmowie z TVP3 Łódź Krzysztof Olejniczak, rolnik z gminy Piątek w woj. łódzkim. – Mniejsza produkcja w Polsce, z uwagi na suszę, będzie skutkować wzrostami cen zwłaszcza w obszarze owoców i warzyw – przewiduje w rozmowie z portalem Money.pl Mariusz Dziwulski, ekspert PKO BP.

Problem suszy powodowany m.in. przez zmiany klimatu, będzie w Polsce występował, ale trzeba minimalizować jego skalę. - Po pierwsze edukacja. Trzeba edukować ludzi, przede wszystkim dzieci żeby pokazać, że jest zmiana klimatu, jest problem z suszą. Druga sprawa: musimy działać - ocenił synoptyk IMGW.

Sonda
Czy obecna drożyzna wpłynęła na twoje życie?

Pozytywny aspekt

- Są różnego rodzaju programy małej retencji, gdzie można wykopać staw i nie trzeba mieć na to pozwolenia. Można dostawać różnego rodzaju dofinansowania do urządzeń, typu zbiorniki na deszczówkę. Deweloperzy robią coraz częściej domy, które są przyjazne temu, żeby zbierać deszczówkę: pod garażami umieszczają ogromne zbiorniki, gdzie później tę wodę się wykorzystuje - stwierdził.

Podkreślił, że w każdym gospodarstwie domowym można oszczędzać wodę. - Oszczędzajmy na wiele sposobów. Używajmy urządzeń, które są wodooszczędne typu: zmywarka, pralka w trybie EKO - podkreślił Walijewski. Zauważył, że w Polsce teraz jest tak, jak było mniej więcej 70 lat temu w północnych Włoszech - tak zmienił się u nas klimat.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze