NIK

i

Autor: Shutterstock, Tomasz Radzik/Super Express

Prawo

NIK oskarża szefa PFR. Będzie zawiadomienie do prokuratury

2023-12-07 12:12

"Po kontroli rządowej tarczy antykryzysowej dla przedsiębiorców NIK przygotowuje zawiadomienie do prokuratury. Chodzi o działania prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju. Izba rozważa także przygotowanie dwóch kolejnych zawiadomień" - informuje na platformie X, NIK. Jest też odpowiedź PFR.

Co NIK zarzuca PFR? Borys ostro odpowiada NIK

Najwyższa Izba Kontroli ma zastrzeżenia do tego, jak Polski Fundusz wywiązywał się z tego zadania. "Zasady dotyczące wypłaty wynagrodzenia dla spółki oraz nieokreślenie w podpisanych z nią umowach końcowego terminu zakończenia realizacji programów spowodowały, że umowy te szeroko zabezpieczyły interesy PFR, a mocno ograniczyły jej odpowiedzialność za niewłaściwą realizację Tarcz" - czytamy w komunikacie pokontrolnym.

Tymczasem PFR odpowiada na platformie X, że" wsparcie udzielane w ramach programów rządowych Tarczy Finansowej PFR było skuteczną pomocą publiczną, która uchroniła wiele przedsiębiorstw przed upadłością, chroniąc miliony miejsc pracy. To 74 mld zł wsparcia dla 354 tys. firm". 

-Jestem przekonany, że program Tarczy Finansowej PFR był bezprecedensowym, profesjonalnie wdrożonym i skutecznym działaniem, które uchroniło setki tysięcy pracowników utratą pracy i tysiące firm przed upadłością. Program został wdrożony w pełni zgodnie z wymogami prawa i sposób bezpieczny. Dlatego wykażę przed sądem w ramach złożonego pozwu przeciwko Prezesowi Marianowi Banasiowi, że mówi nieprawdę i tym samym działania niezgodnie z ustawą o NIK oraz intencjonalnie narusza dobre imię PFR i jego zespołu. Nie ma na to zgody! A dzisiejszy atak Prezesa NIK tylko dostarczył dodatkowych argumentów - pisze Paweł Borys szef PFR. 

Borys zarzuca szefowi NIK podawanie nieprawdziwych informacji. Jak czytamy we wpisie prezesa PFR, " Tymczasem od wielu miesięcy Prezes Marian Banaś udziela wypowiedzi naruszając nasze dobre imię. Formułował w mediach zarzuty zanim zakończyła się kontrola. Co więcej w dniu 12 lipca 2023 roku Prezes NIK przedstawił Sejmowi i opinii publicznej nieprawdziwe informacje!". (...) Prezes NIK wprowadził Sejm w błąd przedstawiając fałszywe informacje i oskarżenia -czytamy we wpisie. 

Pieniądze to nie wszystko - Marek Zuber

OUIZ PRL. Nie ma róży bez ognia, czyli powiedzonka z PRL-u

Pytanie 1 z 10
Nie mamy pańskiego płaszcza:
Najnowsze