To pewne! Policjanci dostaną podwyżki. Tym razem więcej otrzymają komendanci i naczelnicy

i

Autor: Podlaska Policja To pewne! Policjanci dostaną podwyżki. Tym razem więcej otrzymają komendanci i naczelnicy

Emerytury w Polsce

Niższe emerytury mundurowe. Funkcjonariusze czują się oszukani

2023-04-12 14:30

W tym roku pracownicy budżetówki dostali 7,8 proc. podwyżki. Niestety, nie każdy może z takiej podwyżki skorzystać. W tej grupie znalazło się kilkanaście tysięcy żołnierzy, policjantów, strażaków oraz pograniczników, którzy przeszli na emeryturę przed 1 marca 2023 roku. Ich świadczenia są niższe niż by były, gdyby zdecydowali się na przejście na emeryturę nieco później. Zdaniem rządu funkcjonariusze mieli czas na zmianę decyzji.

Mundurowi bez podwyżki

Pracownicy służb mundurowych: żołnierze, strażacy, pogranicznicy, policjanci czy funkcjonariusze służby więziennej, którzy zdecydowali się odejść ze służby w tym roku przed 1 marca, nie dostali waloryzacji wynagrodzeń o wskaźnik 7,8 proc. jak inni pracownicy budżetówki. Taki zabieg jest dla nich fatalny w skutkach. Dlaczego? Przez to latami będą dostawać po sto czy nawet kilkaset złotych mniej emerytury miesięcznie, bowiem ich świadczenie emerytalne stanowi 75 proc. ostatniego wynagrodzenia z tytułu pracy zawodowej/służby. W skali całego okresu emerytalnego będą to bardzo duże kwoty. Funkcjonariusze czują się takim postępowaniem rządzących po prostu zrobieni w balona. Przypominają, że w służbach nie decyduje się o przejściu na emeryturę z miesięcznym wyprzedzeniem, ale około rocznym. Zmienianie takiej decyzji w ostatnim momencie byłoby po prostu niepoważne. 

Zostaną w służbie, będzie wyższa pensja i emerytura

Zatem rząd postawił mundurowych młodych emerytów przed faktem dokonanym. Zmieniono przepisy w ten sposób, że waloryzację pensji otrzymały tylko te osoby, które po 1 marca nadal pełniły czynną służbę w swoich formacjach. Jak wymienia money.pl decyzja rządu dotknęła m.in. żołnierzy, którzy rozpoczęli służbę przed dniem 31 grudnia 2012 r. i wypowiedzieli służbę z dniem 31 stycznia 2023 r. Dlaczego zdecydowano o wprowadzeniu podwyżki wynagrodzeń w służbach w marcu, a nie tak jak w innych urzędach, w od stycznia 2023? Odpowiedź, jaką urzędnicy mieli udzielić mundurowym jest niepokojąca. W taki sposób zamierzano  zniechęcić doświadczonych funkcjonariuszy do odchodzenia ze służby. Niestety, okazuje się, że od dłuższego już czasu resorty mundurowe nie radzą sobie z wypełnianiem wakatów. Jak podają związkowcy cytowani przez money.pl, według ich szacunków w samej tylko policji nieobsadzonych jest ok. 11 tys. stanowisk. A liczba funkcjonariuszy, którzy odeszli w tym roku – mimo wprowadzenia niekorzystnych dla emerytów przepisów – w stosunku do lat ubiegłych prawie się podwoiła.

Sonda
Czy praca w policji jest niebezpieczna?
Pieniądze to nie wszystko Rafał Dutkiewicz
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze