Emerytury

Nowa waloryzacja emerytur potwierdzona! Rząd ujawnił kwoty podwyżek dla emerytów

2023-06-13 15:56

Podczas posiedzenia rządu we wtorek 13 czerwca przyjęto założenia do waloryzacji emerytur i rent w 2024 roku. Świadczenia seniorów wzrosną o co najmniej 12,3 proc. Łączny koszt przyszłorocznej waloryzacji to ponad 43 mld zł.

Waloryzacja emerytur i rent w 2024 roku

Szefowa MRiPS Marlena Maląg na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu przekazała, że zgodnie z szacunkami w 2024 r. emerytury i renty wzrosną o co najmniej 12,3 proc.

- "Na Radzie Ministrów przyjęliśmy założenia do waloryzacji przyszłorocznych rent i emerytur. Waloryzacja jest przewidywana na poziomie 12,3 proc. Cały jej koszt, łącznie z waloryzacją trzynastej i czternastej emerytury wyniesie ponad 43 mld zł" – poinformowała minister Maląg. "Troszczymy się o to, by polskie rodziny w tym trudnym czasie mogły godnie funkcjonować" – dodała minister.

Na czym polega waloryzacja emerytur i rent?

Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Jest to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.

Obecnie najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i socjalne wynoszą 1588,44 zł brutto. Z kolei najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi 1191,33 zł brutto. Wskaźnik tegorocznej waloryzacji to 14,8 proc.

Pieniądze to nie wszystko - Jadwiga Emilewicz
Sonda
Czy emerytura/renta starcza Ci na życie?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze