Sołtys, sejm

i

Autor: Sebastian Wielechowski/Super Express, Shutterstock Sołtys, sejm

Sejm zdecydował

Nowe 300 plus. Wypłaty od 1 lipca. Kto dostanie ekstra pieniądze?

2023-05-26 19:38

Sejm przegłosował rządowy projekt ustawy tzw. "sołtys plus". 300 zł miesięcznie będą otrzymywać sołtysi, którzy są w wieku emerytalnym i sprawowali swoją funkcję przez co najmniej osiem lat. Pierwotnie PiS chciało nagrodzić sołtysów z 10-letnim stażem, ale wprowadzono poprawki do projektu ustawy, które zostały zaakceptowane. Pierwsza wypłata "sołtys plus" nastąpi już w lipcu.

Nie wszyscy sołtysi otrzymają dodatek. Kto otrzyma świadczenie?

Ustawa przewiduje, że 300-złotowe świadczenie będzie należało się sołtysom-emerytom. W przypadku kobiet po osiągnięciu 60. roku życia, a w przypadku mężczyzn - po skończeniu 65 lat. - To taka szczególna forma, w jakiej państwo chce się zrewanżować, odwdzięczyć wieloletnim sołtysom, którzy często angażowali się na wielu polach na rzecz swojej małej wspólnoty - mówił Morawiecki. Kwota świadczenia będzie podlegała corocznej waloryzacji. Pierwsza zostanie przeprowadzona w przyszłym roku. Wnioski o wypłatę świadczeń będzie przyjmował KRUS.

Niebagatelne koszty "Sołtys plus"

Dr Łukasz Wacławik z Wydziału Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na zlecenie serwisu Wyborcza.biz oszacował, jak długo musieliby pracować inni, by ZUS podniósł im emeryturę o całe 300 zł. Wyliczył też wartość prezentu - wyniesie ona ok. 69 tys. zł, bo tyle właśnie daje przemnożenie 300 zł przez 230 miesięcy, czyli średnią długość życia na emeryturze. Przykładowo asystenta na uczelni z pensją, która wynosi 3605 zł, odłoży na emeryturę niewiele ponad 700 zł miesięcznie. Aby mieć saldo w ZUS na poziomie 69 tys. zł, musi płacić składki ZUS prawie 8 lat. Jak podaje "Wprost" w budżecie przewidziano maksymalny limit wydatków na to świadczenie. Będzie to 74 mln zł w tym roku, 162 mln zł w 2024 roku, 233 mln zł w 2032 roku.

Impact 2023 - Piotr Arak
Sonda
Czy rząd powinien wspierać rolnictwo?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze