Niemowlę

i

Autor: Rainer_Maiores / CC0 / pixabay.com

Morawiecki chce NOWEGO 500 plus. Będzie waloryzacja

2021-02-20 17:11

Będzie nowe świadczenie 500 plus? Według nieoficjalnych informacji rząd chce podwyższyć świadczenie, które wypłacane jest na każde dziecko w Polsce. Rodzice mają niebawem zacząć otrzymywać już nie 500 złotych miesięcznie, a wyższą kwotę. Rząd w ramach programu Nowy Polski Ład chce promować rodzenie dzieci, bo z każdym rokiem Polaków jest coraz mniej. Już teraz na program 500 plus podatnicy płacą 42 miliardy złotych rocznie. Zgodnie z nowymi ustaleniami władz będzie jeszcze więcej.

42 miliardy - tyle pieniędzy każdego roku płaconych jest z naszych podatków na program 500 plus. A rząd w ramach programu Nowy Ład Polski chce jeszcze podwyższyć tę kwotę, by zachęcić Polki do rodzenia dzieci. Jak wynika z nieoficjalnych ustaleń "Gazety Wyborczej", władze zastanawiają się nad waloryzacją 500 plus. Na czym będzie polegać podwyżka? Ile wyniesie "nowe 500 plus"? Tego jeszcze nie wiadomo, jednak rozważana jest albo opcja dołożenia do dotychczasowej kwoty stałej sumy, albo podwyższanie 500 plus zgodnie z aktualnym wskaźnikiem inflacji.

NIE PRZEGAP: Tak żyje młodziutka ukochana byłego szefa Polonii. BAJKA! [ZDJĘCIA]

Początkowo po wprowadzeniu świadczenia 500 plus liczba urodzeń w Polsce wzrosła, jednak z czasem znowu spadła. Tymczasem liczba Polaków maleje. W 2020 roku spadła o 115 tysięcy, a podczas pandemii koronawirusa zmarło w sumie 477 tysięcy osób, najwięcej od 1946 roku. Jednocześnie w 2020 roku w Polsce urodziło się 355 tys. dzieci, najmniej od 2003 roku. By liczba dzieci w Polsce wzrosła, PiS chce nie tylko podwyższać 500 plus, ale też powołać Instytut na rzecz Rodziny i Demografii mający zajmować się polityką prorodzinną.

NIE PRZEGAP: GIGANTYCZNE awantury o pieniądze w polskich domach! PRZERAŻAJĄCE dane [RAPORT]

Sonda
Czy 500 plus powinno zostać podwyższone?

Przypomnijmy, że wcześniej w rozmowie z "Super Expressem" minister rodziny Marlena Maląg zaprzeczała pracami nad podnoszeniem świadczenia.

- Aktualnie nie trwają prace nad podniesieniem wysokości świadczenia wychowawczego. Warto jednak pamiętać, że „Rodzina 500 plus” jest największym programem społecznym po transformacji ustrojowej w Polsce, który odmienił życie wielu rodzin. Rodziny stały się zamożniejsze, pojawiły się lepsze perspektywy ich rozwoju. Program zagwarantował lepsze warunki zakładania rodzin i wychowania dzieci i dlatego jest uznawany za jeden z najlepszych sposobów wspierania rodzin niemal we wszystkich grupach społecznych. Znieśliśmy kryterium dochodowe na pierwsze dziecko, dzięki czemu znacząco rozszerzył się krąg osób które pobierają świadczenie wychowawcze. Szacuje się, że wydatki na program "Rodzina 500 plus" w 2020 r., bez kosztów obsługi wyniosły 40,3 mld zł, a od momentu uruchomienia programu to już blisko 134,5 mld zł - tłumaczyła szefowa resortu pod koniec stycznia 2021.

Policjant uratował 2-miesięcznego chłopca
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze