Program Rodzina 500 plus

i

Autor: Fot. Pixabay.com Program "Rodzina 500 plus"

Nowe 500 plus – wiemy, na co Polacy wydają pieniądze

2019-09-19 15:33

Po lipcowym rozszerzeniu program Rodzina 500 plus trafił do jeszcze większej ilości dzieci. Powód jest prosty – rząd PiS zniósł kryterium dochodowe, przez co świadczenie wychowawcze jest wypłacane na każde dziecko, którego rodzice lub prawni opiekunowie złożą odpowiedni wniosek. Teraz poznaliśmy wyniki badań mówiących, na co nowi beneficjenci 500 plus postanowili przeznaczyć otrzymane pieniądze.

Chociaż program Rodzina 500 plus funkcjonuje już od ponad 3 lat i cieszy się ogromną popularnością, dopiero w tym roku rząd Prawa i Sprawiedliwości zdecydował się na rozszerzenie programu. Zmiany, wprowadzone w lipcu 2019 roku, spowodowały, że comiesięczny zastrzyk gotówki na wychowanie dziecka otrzymało jeszcze więcej osób.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Oszustwa na 500 plus. Ministerstwo ujawnia dane

Z przeprowadzonego badania na zlecenie Izby Zarządzania Funduszami i Aktywami przez ARC Rynek i Opinia wynika, że najwięcej osób zdecydowało przeznaczyć pieniądze z 500 plus na edukację dzieci – tak odpowiedziała 1/3 rodziców bądź opiekunów. Na zakup ubrania czy wózek dziecięcy ze świadczenia wychowawczego zdecydowało się mniej niż 1/5 nowych beneficjentów rządowego programu, a zaledwie 8 proc. przeznaczyło pieniądze z 500 plus na zabawki dla dzieci i ich hobby, 7 proc. na jedzenie, 6 proc. na wakacje lub obozy dla swoich pociech, a 2 proc. wydało pieniądze na lekarstwa czy rehabilitację.

Duża część respondentów badania (ponad 1/4) nie sprecyzowała na co dokładnie wyda 500 plus, odpowiadając, że po prostu ogólnie na dziecko. Cieszyć może też liczba osób, które myślą o zabezpieczeniu materialnej przyszłości dziecka – takiej odpowiedzi udzieliło aż 15 proc. z badanych rodziców/opiekunów dzieci. Mniej niż 1/10 stwierdziła, że pieniądze z programu Rodzina 500 plus przeznaczą na bieżące, domowe wydatki.

W badaniu wzięła udział reprezentatywna ze względu na płeć, wiek, poziom wykształcenia oraz wielkość miejscowości zamieszkania próba Polaków w wieku od 20 do 55 lat będąca beneficjentami rozszerzonej wersji programu 500 plus.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze