Na otwieranie nowych kierunków (albo przynajmniej nowych specjalizacji) co roku decydują się niemal wszystkie uczelnie. Obejmuje ono zarówno studiów pierwszego, jak i drugiego stopnia oraz studiów podyplomowych. Krótki przegląd nowości tegorocznej rekrutacji wystarczy, by stwierdzić, że nasze uczelnie stawiają coraz większy nacisk na interdyscyplinarność i tworzą kierunki, których absolwenci powinni zdobyć wiedzę z różnych, często pozornie odległych dziedzin wiedzy. W niektórych przypadkach objawia się to nawet tym, że jeden kierunek ma być prowadzony na dwóch, a nawet trzech różnych uczelniach.
Czytaj również: We Wrocławiu można studiować piwowarstwo [KIERUNKI STUDIÓW]
Tak jest w przypadku Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Łódzkiego, które tej jesieni chcą uruchomić kierunek nazwany „rewitalizacja miast (studia II stopnia). Jego studenci mają uczyć się wszechstronnego i kompleksowego podejścia do rewitalizacji. W programie znalazły się zarówno zagadnienia związane z urbanistyką, jak i ekonomiczne, społeczne i kulturowe.
Obietnicą wyposażenia w różnorodne, często pozornie odległe kompetencje stara się także przyciągnąć kandydatów Uniwersytet Gdański. W ofercie uczelni na rok akademicki 2016/2017 znalazł się kierunek biznes chemiczny – to studia o profilu menażersko-inżynierskim, trwające 3,5 roku. Jego studenci zdobywać mają wiedzę typowo inżynierską z zakresu chemii, ale także kompetencje z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem.
Zobacz także: Ministerstwo Rozwoju na odsiecz start upom
Wspólnym projektem aż trzech uczelni jest kierunek technologie kosmiczne i satelitarne (studia II stopnia), który wspólne chcą prowadzić Politechnika Gdańska, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Akademia Morska w Gdyni. Ma on zostać uruchomiony w semestrze letnim. – Kierunek jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu zaawansowanych technologii kosmicznych i satelitarnych, w tym specjalizacji morskich. Nasz region ma szansę stać się liderem w rozwoju narodowego programu kosmicznego – obecnie w województwie pomorskim działa 20 firm z sektora kosmiczno-satelitarnego – czytamy w opisie na stronie uczelni.
Program studiów będzie miał charakter interdyscyplinarny i będzie łączyć ze sobą treści przedmiotów podstawowych, takich jak np. matematyka, fizyka czy mechanika z wiedzą specjalistyczną z zakresu nawigacji satelitarnej, teledetekcji, komunikacji satelitarnej, robotyki i mechatroniki satelitarnej, analizy i przetwarzania danych przestrzennych.
Czytaj: Otwórz sklep internetowych. Dobry pomysł na własny biznes
Interdyscyplinarność to również słowo, które pojawia się w opisie kierunku „analiza i kreowanie trendów”, który od nowego roku akademickiego chce uruchomić Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Co kryje się pod tą nazwą? Na stronie uczelni czytamy, że to „wynik wspólnej inicjatywy trzech wydziałów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie: Wydziału Humanistycznego, Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz Wydziału Nauk Społecznych.”
Wiedza, którą zdobywać mają studenci pochodzić ma z takich dyscyplin jak filozofia, socjologia, informatologia, ekonomia. UWM tłumaczy, że to kierunek dla osób, które w przyszłości chcą pracować np. jako analitycy, planiści, copywriterzy. Wskazuje również na zawody przyszłości takie jak trendsetter, trendwatcher czy coolhunter.
Zaawansowane metody instrumentalne i techniki pomiarowe (studia I stopnia) to kolei jedna z nowości na Uniwersytecie Warszawskim. W ciągu trzech lat jego studenci mają uczyć się chemii fizycznej, nieorganicznej, organicznej, krystalografii i podstaw chemii teoretycznej. W programie znalazły się także informacje na temat tego, jak zarządzać pracą laboratorium.
UW wskazuje, że absolwenci tego kierunku będą mogli pracować w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, technologii chemicznej jako specjaliści w dziedzinach takich jak: analityka żywności, kryminalistyka, badania kliniczne, farmaceutyka, analiza nowych materiałów itp.
Zobacz: "Finansowy ninja" zarobił już setki tysięcy złotych!
Sporo nowości ma w swojej tegorocznej ofercie Uniwersytet Jagielloński. Dotyczą one zarówno studiów prowadzonych w języku polskim, jak i angielskim. W przypadku tych drugich ciekawą opcją są na przykład studia azjatyckie o specjalności „Asia-Europe Relations: Exploring Business Opportunities” prowadzone w formule studiów niestacjonarnych. Kierunek, na którym zdobyć będzie można wiedzę dotyczącą Dalekiego Wschodu ma być prowadzony również w języku polskim (studia II stopnia, niestacjonarne).
Innym przykładem tegorocznej rekrutacyjnej nowości są studia z zakresu architektury informacji, które znaleźliśmy w ofercie UMCS (studia I stopnia). W ich programie znajdują się takie przedmioty jak: architektura baz danych, edukacja informacyjna, ekologia informacji, informetria, webometria, bibliometria itd. To propozycja dla tych, którzy w przyszłości chcą pracować w takich zawodach jak projektant baz danych, ale także bibliotekarz czy księgarz.
Może Cię zainteresować: Polak, Chińczyk, dwa bratanki… Prezydenci Polski i Chin podpisali ważny dokument
Osoby, które chciałyby rozpocząć studia na którymkolwiek z nowych kierunków oferowanych przez uczelnie mają jeszcze na to spore szanse – z kilku powodów. Najważniejszym jest… niż demograficzny. Zarówno w przypadku studiów pierwszego, jaki drugiego stopnia wiele uczelni prowadzi rekrutację niemal do ostatniej chwieli, czyli do momentu rozpoczęcia nowego roku akademickiego. Z pewnością nie na każdym kierunku znajdą się wolne miejsca, zawsze jednak warto pytać i próbować.
MK