Nowe obostrzenia już w tym tygodniu? Będą trzy strefy z ograniczeniami

2021-09-27 15:51
Lockdown
Autor: Getty Images

Jeszcze w tym tygodniu mogą pojawić się nowe obostrzenia w Polsce. Jak dowiedzieli się dziennikarze RMF FM, rządowa Rada Medyczna rozważa wprowadzenie w Polsce stref czerwonej, żółtej i zielonej. Możliwe, że zapowiadane obostrzenia i restrykcje zostaną wprowadzone już w tym tygodniu.

Jak ustaliła redakcja RMF FM, najbliższe zmiany mogłyby dotyczyć wprowadzania poważniejszych obostrzeń dla niezaszczepionych, ograniczaniu imprez, zgromadzeń lub powrotu do obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. "Dyskusja o obostrzeniach ma rozpocząć się, gdy dziennie potwierdzanych będzie ponad tysiąc nowych zakażeń koronawirusem" - podaje RMF FM.

Taka zapowiedź miała paść ze strony ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego. Zdaniem epidemiologów taka sytuacja może nastąpić już w tym tygodniu.

EKG 2021. Katarzyna Dzióba wiceprezydent Zabrza. Rozwój medycyny i start-upy to przyszłość Zabrza.

- Restrykcje mogłyby obowiązywać nie w całej Polsce, ale w powiatach lub grupach powiatów, gdzie zaszczepionych przeciwko Covid-19 jest najmniej. I gdzie do szpitali trafia najwięcej chorych. Jeżeli zaczyna brakować miejsc w szpitalach, trzeba coś z tym zrobić i to jest główna motywacja dla władz, żeby wprowadzać coraz to ściślejsze restrykcje - tłumaczył prof. Ernest Kuchar, prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii i ekspert LUX Med, w rozmowie z RMF FM.

Zgodnie z danymi na 26 września, ponad 1 300 pacjentów w kraju przebywa w szpitalu, w związku z zakażeniem koronawirusem. 148 pacjentów wymaga hospitalizacji z użyciem respiratora. Kwarantanną objętych jest ponad 83 tysiące osób.

Podwyżka stóp procentowych. Sprawdź swoją nową ratę. Kalkulator online

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE