Seniorzy czytają na łóżku

i

Autor: Getty Images

Pieniądze dla seniorów

Nowe pieniądze dla seniorów. Rusza kolejny nabór do programu "Senior Plus"

2022-11-29 9:50

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała o uruchomieniu naboru do nowej edycji programu "Senior plus". W ramach tego programu samorządy mogą ubiegać się o dofinansowanie na utworzenie lub funkcjonowanie dziennych domów i klubów dla seniorów.

"Senior Plus". Na czym polega program? To rządowe wsparcie dla osób starszych

 „Senior plus” jest jednym z rządowych programów wspierających osoby starsze. Pieniądze z programu przeznaczone są na rozbudowę palcówek dziennego pobytu i klubów dla seniorów. W poniedziałek 28.11. minister rodziny Marlena Maląg poinformowała, że ruszył nabór wniosków do nowej edycji programu. - "Zachęcam samorządy do składania wniosków o dofinansowanie na utworzenie lub funkcjonowanie dziennych domów i klubów dla seniorów. Budżet przyszłorocznej edycji programu to 60 mln zł" - przekazała Maląg.

W Polsce działa niemal 1,1 tys. takich placówek. "Zależy nam na tym, aby ich przybywało. Seniorzy chętnie korzystają z możliwości, jakie daje ten program. Uczestniczą w zajęciach, warsztatach, spędzają wspólnie czas w przyjaznym i bezpiecznym środowisku. Cieszę się, że tworzone tak licznie domy i kluby „Senior plus” umożliwiają osobom starszym aktywne i radosne życie" - podkreśliła szefowa MRiPS.

Gdzie składać wnioski do programu „Senior Plus”?

Oferty do programu należy składać w wersji elektronicznej w Generatorze Obsługi Dotacji (GOD) do 5 stycznia 2023 r. do godz. 16.00. Wyniki konkurs zostaną ogłoszone najpóźniej do 17 marca 2023 roku. Program pozwala na dofinansowanie projektów "jednorocznych", czyli realizowanych i zakończonych wyłącznie w 2023 r.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie i ile można dostać?

O dofinansowanie ubiegać się mogą gminy, powiaty i samorządy województw. W module pierwszym dofinansowane będzie tworzenie nowych placówek. Dofinansowanie może wynieść maksymalnie 400 tys. złotych w przypadku dziennych domów. Na utworzenie klubów dla seniorów można otrzymać 200 tys. złotych dotacji. W ten sposób sfinansowane może być nawet 80 proc. całkowitego kosztu realizacji zadania.

W module drugim można ubiegać się o dofinansowanie działalności już istniejących domów i klubów dla seniora. W tym przypadku dotacja nie może stanowić więcej niż 50 proc. całkowitego kosztu realizacji zadania. Na utrzymanie jednego miejsca w Dziennym Domu Senior plus można uzyskać miesięcznie nie więcej niż 400 złotych dofinansowania. Z kolei utrzymanie jednego miejsca w klubie "Senior plus" może być dofinansowane kwotą do 200 złotych miesięcznie.

Sonda
Korzystasz z programów socjalnych rządu PiS?
Pieniądze to nie wszystko. Witold Orłowski
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze