Adam Glapiński

i

Autor: East News Adam Glapiński

Posiedzenie RPP

Nowe posiedzenie RPP [23.08.2022]. Kolejna podwyżka stóp procentowych?

2022-08-22 15:40

Wygląda na to, że Rada Polityki Pieniężnej nie ma wakacji. Najbliższe posiedzenie RPP dobędzie się we wtorek 23 sierpnia. Kredytobiorcy od ubiegłego roku przyzwyczaili się, że każde spotkanie rady, oznacza dla nich wyższe raty kredytów. Wszystko przez decyzje o podnoszeniu stóp procentowych. Czy również tym razem możemy spodziewać się podwyżki?

Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej [23.08.2022]

We wtorek 23 sierpnia odbędzie się kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Na antenie "Radia Maryja" członek RPP Henryk Wnorowski ocenił, że cykl podwyżek stóp procentowych może potrwać jeszcze do września, lub października. Na szczęście dla kredytobiorców, najbliższe posiedzenie RPP będzie "niedecyzyjne". Oznacza to, że nie zapadną na nim żadne decyzje, także de związane z podwyżkami stóp procentowych. Jeśli RPP zdecyduje się jeszcze na ich podniesienie, najwcześniej dojdzie do tego dopiero na posiedzeniu 7 września 2022 r.

Pieniądze to nie wszystko – Igor Wasilewski

Ile jeszcze podwyżek stóp procentowych w 2022?

Eksperci PKO BP uważają, że do zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych dojdzie we wrześniu. "Dane z przemysłu za lipiec wspierają nasz scenariusz stóp procentowych NBP – spodziewamy się zakończenia tego cyklu zacieśniania polityki pieniężnej na wrześniowym posiedzeniu podwyżką o co najwyżej 25-50 pb" - prognozują analitycy PKO BP.

Analitycy PKO BP zaznaczyli, że od kilku miesięcy obserwuje się dosyć wyraźną dysproporcję między wynikami producentów dóbr inwestycyjnych i konsumpcyjnych. "Ci pierwsi radzą sobie bardzo dobrze, odnotowując wysokie, dwucyfrowe wzrosty produkcji" - wskazali.

"Za prawie 2 pp lipcowej dynamiki odpowiada wzrost produkcji w motoryzacji (...), szarpanej ostatnio wielokrotnie przez zakłócenia w łańcuchach dostaw. Przemysł wsparły także dobre wyniki w produkcji wyrobów elektrycznych i elektronicznych" - wymienili eksperci. Wyjaśnili, że są to także branże zorientowane eksportowo, co oznacza, że eksport w lipcu prawdopodobnie utrzymał mocny impet wzrostowy, nawet mimo recesji w przemyśle Niemiec.

Sonda
Czy członkowie RPP powinni podwyższyć stopy procentowe?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze