egzamin, kalkulator

i

Autor: pixabay.com

Oblicz wysokość raty kredytu!

Rewolucyjny kalkulator dla kredytobiorców. Sprawdzisz ratę po zmianie oprocentowania

2022-08-22 14:57

Kalkulator rat kredytu, który uwzględnia zmianę stóp procentowych został udostępniony przez UOKiK. Choć podstawową funkcją narzędzia jest możliwość sprawdzenia, czy przysługuje nam pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, to ma również inne funkcje. Możemy sprawdzić, jak wzrośnie nam rata kredytu przy zmianie oprocentowania, oraz jak zmaleje przy dokonaniu nadpłaty.

Kalkulator rat kredytu od UOKiK. Sprawdzimy, jak wzrosną nam raty

UOKiK udostępnił kalkulator rat kredytu i przypomniał, że osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej i spłacają kredyt mieszkaniowy, mogą skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. 

- Zachęcam do korzystania z naszego kalkulatora finansowego. Przygotowaliśmy dodatkową opcję sprawdzenia, czy osobom w trudnej sytuacji finansowej przysługuje prawo skorzystania z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. W sytuacji dynamicznych zmian oprocentowania kredytu hipotecznego, który zaciągamy na kilkadziesiąt lat i na duże kwoty – warto bardzo dokładnie zapoznać się z symulacją wzrostu raty i przygotować się na możliwe większe obciążenia, sprawdzić oszczędności z tytułu ewentualnej nadpłaty oraz zweryfikować, jaką pomoc w spłacie kredytu można uzyskać - powiedział Tomasz Chróstny, Prezes UOKIK.

EKG 2021. TOMASZ CHRÓSTNY - Prezes UOKiK ostrzega przed inwestycjami w mieszkania.

Jak skorzystać z kalkulatora rat kredytu UOKiK?

Kalkulator rat kredytu możemy sprawdzić na stronie finanse.uokik.gov.pl. Następnie musimy wpisać dane naszego kredytu, takie jak kwota, która pozostała nam do spłaty, wysokość raty, czy oprocentowanie. Oprocentowanie jest sumą marży i stawki referencyjnej (np. WIBOR), informacje możemy znaleźć w aktualnym harmonogramie spłaty i datę ostatniej raty. Ponadto możemy zaznaczyć nadpłatę kredytu. 

Po obliczeniu raty kredytu można skorzystać także z nowej funkcji, która pozwala sprawdzić, czy przysługuje nam wsparcie z Funduszu Wsparcia dla kredytobiorców. Wtedy będziemy musieli uzupełnić kalkulator o miesięczne dochody oraz liczbę osób w gospodarstwie domowym. Po wypełnieniu, otrzymamy wstępną odpowiedź, czy możemy skorzystać z FSK.

Sonda
Czy rosnące raty kredytów skomplikowały życie Tobie lub Twoim bliskim?

Kto może skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców?

Z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców możemy skorzystać, gdy znajdziemy się w trudnej sytuacji finansowej, np. jak stracimy pracę, lub wtedy, gry rata kredytu wyniesie więcej niż połowę naszych miesięcznych dochodów. Więcej pisaliśmy o FSK tutaj.

- Ze środków Funduszu Wsparcia Kredytobiorców udzielane jest zwrotne wsparcie finansowe, zwrotna pożyczka na pokrycie rat kredytu (nawet do 2 tys. zł wsparcia miesięcznie, przez okres 3 lat) lub zwrotna pożyczka na pokrycie pozostałej po sprzedaży kredytowanej nieruchomości części zadłużenia (maksymalnie 72 tys. zł). W ramach FWK można ubiegać się również o promesę (przyrzeczenie udzielenia pożyczki na spłatę zadłużenia) po zawarciu przedwstępnej umowy sprzedaży kredytowanego domu lub mieszkania - czytamy w komunikacie UOKiK.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze