2 dni wolne z powodu siły wyższej – czym jest nowe rozwiązanie w Kodeksie pracy?
Art. 148 (1) § 3 Kodeksu pracy stanowi, że „pracodawca jest obowiązany udzielić zwolnienia od pracy (…)na wniosek zgłoszony przez pracownika najpóźniej w dniu korzystania z tego zwolnienia.” Oznacza to, że udzielenie tej formy wolnego jest obowiązkiem pracodawcy, a nie kwestią dowolnego uznania.
W przypadku wykorzystania wszystkich czterech dni urlopu na żądanie, wolne z powodu siły wyższej można potraktować jako opcję awaryjną.
Podstawowa różnica – urlop na żądanie może być wzięty z dowolnego powodu (również obiektywnie błahego) bez konieczności podawania pracodawcy powodu. W przypadku wolnego z powodu siły wyższej powód musi być poważny.
5 dni bezpłatnego urlopu opiekuńczego - art. 173 (1) Kodeksu pracy
Pracownikowi przysługuje w ciągu roku kalendarzowego urlop opiekuńczy, w wymiarze 5 dni, w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych. Za członka rodziny uważa się syna, córkę, matkę, ojca lub małżonka.
Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.
Urlopu, udziela się na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie nie krótszym niż 1 dzień przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu.
We wniosku wskazuje się imię i nazwisko osoby, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych, przyczynę konieczności zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia przez pracownika oraz w przypadku członka rodziny - stopień pokrewieństwa z pracownikiem lub w przypadku osoby niebędącej członkiem rodziny - adres zamieszkania tej osoby.