Jarosław Kaczyński

i

Autor: AP/Czarek Sokolowski

Kalendarz 2023

Nowe święto państwowe. Będzie dodatkowy dzień wolny od pracy?

2023-03-22 14:26

Prawo i Sprawiedliwość proponuje, by 10 września ustanowić Narodowym Dniem Wspomnienia Gehenny Polskich Dzieci Wojny. Poselski projekt ustawy w sprawie nowego święta państwowego jest już w Sejmie. "Myślę, że ten projekt powinien być jak najszybciej przyjęty w formule aklamacji" - powiedział PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk. Czy będzie dodatkowy dzień wolny od pracy?

Nowe święto w Polsce

Posłowie PiS chcą ustanowić 10 września Narodowym Dniem Wspomnienia Gehenny Polskich Dzieci Wojny. Czy będzie to kolejny dzień wolny od pracy w Polsce? Projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Wspomnienia Gehenny Polskich Dzieci Wojny został złożony w Sejmie przez grupę posłów PiS, a przedstawicielem wnioskodawców jest Jacek Kurzępa, czyli przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Środowisk Dzieci Wojny. Wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk w rozmowie z PAP podkreśla wagę projektu. "To pokazuje tragedię całej generacji, całego pokolenia dzieci urodzonych przed wojną czy w czasie wojny, a które z tego tytułu ponosiły różnego rodzaju konsekwencje jak np. sieroctwo, inwalidztwo, brak perspektyw rozwoju i równych szans" - powiedział. Mularczyk podkreślił, że będzie to bardzo ważny sygnał, że pamiętamy o tych pokoleniach, które później były także fatalnie traktowane przez Niemców, którym nie chciano uznawać męczeństwa, odmawiano wypłaty świadczeń odszkodowawczych.

"Wybór daty 10 września jako terminu obchodów Narodowego Dnia Dzieci Wojny odpowiadałby przesłance celowości nowo ustanowionego święta państwowego, szczególnie w szeroko rozumianym wymiarze edukacyjnym i wychowawczym. Pozwalałby na prezentację problematyki martyrologii dzieci polskich w obrębie systemu edukacji szkolnej oraz w przestrzeni medialnej, jako jeden z najważniejszych aspektów represji okupantów wobec Polaków w okresie II wojny światowej" - napisano w uzasadnieniu. 

Nie ma jasnego zapisu, czy miałby to być dzień wolny od pracy.

Sonda
Czy 11 listopada to radosne święto w Polsce?
Pieniądze to nie wszystko - Wasyl Zwarycz - E23: PL for UA
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze