Wsparcie finansowe

Nowy bon dla seniorów. Projekt ustawy gotowy! Kto dostanie pieniądze?

2024-02-19 10:39

Minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz zapewniła w rozmowie z Faktem, że projekt ustawy w sprawie bonu senioralnego jest już gotowy. W styczniu minister informowała także, że ostateczne uchwalenie ustawy o bonie dla seniorów to kwestia miesięcy, bo wymaga ona bardzo szerokich konsultacji. Co nowego wiemy na ten temat?

Minister Okła-Drewnowicz o bonie senioralnym

W rozmowie z Faktem minister Okła-Drewnowicz poinformowała, że ustawa o bonie senioralnym jest już gotowa. Bon miałby funkcjonować w formie usług opiekuńczych oferowanych osobom z niepełnosprawnościami lub seniorom i w pierwszej kolejności dotyczyłby "osób 75 lat plus". Wysokość pomocy ma wynosić maksymalnie połowę wynagrodzenia minimalnego, czyli w tej chwili 2 121 zł brutto. Przekazane informacje potwierdzają wcześniejsze wypowiedzi minister w tym temacie.

Jeszcze w styczniu minister Okła-Drewnowicz mówiła, że rząd musi "wprowadzić rozwiązanie, które pozwoli osobie, która potrzebuje wsparcia, a jej bliscy pracują, mieć dodatkowe usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania". Wyjaśniała też, że "chodzi o to, żeby w pierwszej kolejności taki bon skierować do osób, które pracują, czy też do seniorów których bliskie osoby zobowiązane do alimentacji pracują tak, żeby samorządy miały pieniądze na dodatkowe godziny usług opiekuńczych". Na pytanie, kiedy ustawa o bonie senioralnym może zostać uchwalona, czy jest to kwestia tygodni, miesięcy Okła-Drewnowicz odparła: "Myślę, że miesięcy oczywiście dlatego, że wymaga bardzo szerokich konsultacji".

Nawet 2 tys. wsparcia dla seniorów

Pytana o wartość tego bonu, minister również zapowiadała, że nie będzie to pomoc w formie gotówki, a osoby, które potrzebują największej liczby godzin opieki, będą mogły liczyć nawet na 2 tys. złotych. Celem bonu senioralnego ma być finansowanie usług zdrowotnych i pielęgnacyjnych dla osoby starszej, a także odciążenie jego bliskich. To np. opłacenie usług asystenta. Świadczenie ma przysługiwać osobom starszym, które są niezdolne do samodzielnego funkcjonowania. Wysokość świadczenia ustalać będą pracownicy ośrodków pomocy społecznej po konsultacji z lekarzami. Z pomocy będą mogli też skorzystać samotni seniorzy.

Quiz PRL. Emeryci w PRL-u, czyli wesołe jest życie staruszka
Pytanie 1 z 10
W którym roku wszedł w życie dekret o organizacji ubezpieczeń społecznych?
QUIZ PRL. Emeryci w PRL-u 10
Tańczące z promocjami 12.02.2024
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze