blok

i

Autor: getty images świadectwo energetyczne budynku obowiązkowe

Kosztowny obowiązek

Nowy obowiązek dla właścicieli domów. Czekają ich kolejne wydatki

2022-09-26 10:41

Sejm uchwalił nowelizację ustawy dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie nałożą na właścicieli obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej każdego budynku indywidualnego lub rodzinnego. Za taki dokument trzeba będzie zapłacić kilkaset złotych.

Nowelizacja przepisów o poprawie efektywności energetycznej budynków była niezbędna, ze względu na konieczność dostosowania polskiego prawa do przepisów UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Nowe przepisy maja też poprawić skuteczność systemu oceny efektywności energetycznej budynków. Ustawa ma wejść w życie najprawdopodobniej wiosną 2023 r.

Zmiany w ustawie dotyczącej efektywności energetycznej budynków

  • Wprowadzenie zmian dotyczących wymagań związanych z kontrolą systemów ogrzewania i systemów klimatyzacji, rozszerzających zakres systemów o mocy ponad 70 kW objętych obowiązkiem kontroli.
  • Umożliwienie powszechnego dostępu do podstawowych informacji zawartych w świadectwach charakterystyki energetycznej gromadzonych w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków.

Zobacz też: Sasin: Podatek od zysków nadzwyczajnych dla spółek ma wynieść 50 proc.

  • Wprowadzenie obowiązku dołączenia przez inwestorów świadectwa charakterystyki energetycznej budynków do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie.
  • Wprowadzenie obowiązku montażu w określonych budynkach systemów automatyki i sterowania
Pieniądze to nie wszystko Barbara Socha (21.09)

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku

Nowelizacja wprowadza też obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej dla każdego budynku jednorodzinnego czy wielorodzinnego, nawet tych wybudowanych przed 2009 rokiem. Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który informuje o zapotrzebowaniu budynku na energię wykorzystywaną do ogrzewania, wentylacji czy oświetlenia. Zawiera on także dane, dotyczące tego, jak dużo dwutlenku węgla pochodzi z budynku, a jak dużo wykorzystywanej energii pochodzi ze źródeł odnawialnych. Świadectwo ważne jest przez okres 10 lat. Jeśli w tym czasie zrobimy remont budynku ze zmianami mającymi wpływ na zużycie energii, będziemy musieli wystąpić o nowe świadectwo potwierdzające wskaźniki energetyczne.

Zobacz też: Premier obiecuje: ceny energii będą zamrożone. Wiemy, kto za to zapłaci

Szacunkowy koszt świadectwa charakterystyki energetycznej dla mieszkania w budynku wielorodzinnym  ma wynosić podobnie jak dla domu jednorodzinnego, czyli około 300 zł. Ostateczny koszt będzie jednak zależeć od różnych czynników, w tym od zastosowanego systemu ogrzewania czy wentylacji. Nowego obowiązku nie będzie można pominąć, grożą za to kilkutysięczne kary.

Sonda
Jak przygotowujesz się do kryzysu energetycznego?
Najnowsze