Ogródek Restauracja

i

Autor: pixabay.com Z powodu wysokiej inflacji Polacy oszczędzają na restauracjach?

Uwaga przedsiębiorcy

Nowy podatek dla firm. Ma objąć sprzedaż internetową, gastronomię i maszyny vendingowe

2022-09-29 16:12

Rząd wprowadził podatek cukrowy w styczniu 2021, teraz zamierza znowelizować ustawę. Daniną podatkową objęte mają być również napoje sprzedawane przez internet, gastronomia oraz automaty vendingowe. Inna szykowana zmiana zakłada, że to nie sprzedawcy detaliczni będą uiszczać opłatę, lecz producenci, importerzy lub podmioty nabywające napoje wewnątrzwspólnotowo.

Gwałtowny wzrost cen  napojów przez podatek cukrowy

Wejście w życie podatku  cukrowego w 2021 roku przełożyło się w sklepach na ceny wyższe nawet o kilkadziesiąt procent, choć w niektórych kategoriach podwoiły się. Opłata „cukrowa” składa się z dwóch części — stałej i zmiennej. Część stała wynosi 50 gr za każdy litr napoju słodzonego oraz dodatkowo 10 gr za każdy litr napoju z dodatkiem tauryny lub kofeiny. Część zmienna to 5 gr za każdy 1 gram cukru w napoju powyżej 5 gramów na 100 ml napoju. Część stała w wysokości 50 gr/ 1 l dotyczy także napojów słodzonych słodzikami. W sumie dodatkowa opłata może wynieść maksymalnie 1,20 zł na 1 litr napoju. Z badania serwisu Moja Gazetka, cytowanych przez portal rp.pl, wynika, że przez podatek cukrowy napoje gazowane, które podrożały średnio o 29,53 proc. Spośród 10 produktów, które zanotowały najwyższe wzrosty cen, większość to produkty koncernów Coca-Cola oraz PepsiCo. Kolejne jeśli chodzi o wzrost cen są napoje energetyczne z 11,35 proc. oraz izotoniczne z 8,1 proc.

Nowelizacja uderzy w gastronomię i sprzedaż przez internet

Resort finansów zmiany w opłacie cukrowej tłumaczy m.in. tym, że jej powiązanie z sprzedażą detaliczną napojów lub ich sprzedażą do pierwszego punktu detalicznego, powoduje „szereg wątpliwości”. Dotyczą one sprzedaży np. w punktach gastronomicznych czy z wykorzystaniem automatów. MF zauważyło, że „obowiązujące przepisy uniemożliwiają obciążenie opłatą cukrową napojów sprzedawanych przez internet". Powoduje to „nierówne traktowanie podmiotów wprowadzających na rynek krajowych napoje". - Podmioty nie mają obowiązku deklarować uiszczenia opłaty, co stwarza ryzyko opłacenia tej samej daniny przez kilka firm i później ewentualną konieczność zwrotu nadpłat - twierdzi MF. Projektowana nowelizacja ma tę sytuację zmienić. Inny ma być też podmiot, który będzie musiał uiścić opłatę. Zgodnie z nowelizacją, nie będą to już detaliści, ale producenci, importerzy oraz podmioty nabywające wewnątrzwspólnotowo napoje. W ostatnim przypadku będzie istniała możliwość odzyskania opłaty w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy albo eksportu od napojów, jeżeli danina zostanie opłacona na terytorium kraju.

Sonda
Czy podatki dla przedsiębiorców w Polsce są za wysokie?
Tańczące z promocjami 29.09
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze