Nowe podatki

i

Autor: Shutterstock, AP, Marek Kudelski/Super Express Nowe podatki

Rozliczenie z fiskusem

Nowy, ukryty podatek dochodowy! Polacy nawet nie wiedzą, że go płacą!

2023-04-11 1:21

1 marca nastąpiło automatyczne zapisanie do programu wszystkich, którzy wypisali się z Pracowniczych Planów Kapitałowych. Część składki potrącane jest z wynagrodzenia pracownika, a część płaci pracodawca. Okazuje się jednak, że podatek płaci tylko pracownik. W rezultacie, w dobie galopujących cen pensja Polaków jest jeszcze niższa.

PPK. Wynagrodzenia pomniejszone o 2 procent

W 2023 roku wszyscy pracownicy zostaną automatycznie zapisani do PPK. Wynagrodzenia milionów pracowników zmniejszą się o 2 proc. - a przedsiębiorców o dodatkowe 1,5 proc.

Jak wylicza Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego wyjaśnił, jak wygląda sytuacja w przypadku osoby zarabiającej 5 tys. zł brutto. 2 proc. z jego pensji wynosi 100 zł brutto, natomiast 1,5 proc. od pracodawcy – 75 zł brutto.

– Od tej kwoty pracownik musi jeszcze zapłacić PIT, więc udział w PPK spowoduje, że "na rękę" otrzyma 3629,19 zł. Gdyby nie był w PPK, otrzymałby przelew na konto w wysokości 3738,19 zł, czyli o 109 zł więcej – wylicza ekspert cytowany przez portal.

Oskar Sobolewski z Debaty Emerytalnej, ekspert emerytalny dodaje, że  2 proc. z pensji pracownika, do którego pracodawca dorzuca 1,5 proc.

-Przy wynagrodzeniu na poziomie 10 tys. zł brutto nasza płaca zmniejszy się o 200 zł brutto i 218 zł netto. Skąd taka różnica?Kwoty netto są wyższe, bo od wpłaty pracodawcy i własnej musimy zapłacić jeszcze PIT – wyjaśnił Oskar Sobolewski, cytowany przez money.pl.

PPK opiera się na składce w wysokości 2 proc. potrącanej z pensji pracownika lub zleceniobiorcy. Pracodawca dokłada kolejne 1,5 proc. jego pensji - a państwo wpłaca jednorazowo 250 zł wpłaty powitalnej na konto pracownika w instytucji finansowej. Następnie co roku dokłada 240 zł.

Pieniądze to nie wszystko Marek Budzisz
Sonda
Korzystasz z PPK?
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze