Te samochody będą zakazane od 1.07.2024 r. Teraz masowo je sprzedają! Nowe przepisy szokują

i

Autor: RettungsgasseJETZTde/cc0/pixabay Ze względu na zasady Strefy Czystego Transportu od 1 lipca 2024 r. pod Krakowie nie będą mogły jeździć auta z rocznika 2009 i wcześniejszych, z normą spalania Euro 4 i niższą.

CPK

Nowy unijny bat na kierowców! Rewolucja w przepisach drogowych?

2024-02-28 15:10

Komisja Europejska chce zmniejszyć ilość wypadków na drogach, celem jest brak ofiar śmiertelnych na drogach Unii Europejskiej do 2050 roku. W tym celu mają być wprowadzone nowe, ostrzejsze przepisy, więcej osób będzie tracić prawo jazdy za przekroczenie prędkości.

UE chce zmniejszyć ilość ofiar wypadków. 

Komisja Europejska pracuje nad wdrożeniem wizji zero, której celem jest osiągnięcie brak ofiar śmiertelnych na drogach Unii Europejskiej do 2050 roku. W tym celu wprowadzone jest m.in. obowiązkowe wyposażenie nowych samochodów, ale KE chciałoby również zaostrzyć przepis dla piratów drogowych. 

Jak podaje "Fakt" w Brukseli pracują nad zmianami, po których za przekroczenie prędkości o 30 km/h zabierane byłoby prawo jazdy na trzy miesiące. Obecnie funkcjonuje podobny mechanizm, ale dzieje się tak tylko w przypadku przekroczenia prędkości o 50 km/h.

Ponadto zakaz prowadzenia pojazdów obowiązywałby na terenie całej Unii Europejskiej. Obecnie jeśli zostanie nam zatrzymane prawo jazdy na trzy miesiące, obowiązuje tylko na terenie kraju, w którym dostaliśmy karę. 

UE proponuje cyfrowe prawo jazdy. Starsi kierowcy będą musieli przechodzić kontrole

W planach Komisji Europejskiej jest również wprowadzenie cyfrowego prawa jazdy. Korzyścią przy tej zmianie byłoby ułatwienie procedury przedłużenia ważności, lub jego wymiany. Takie rozwiązanie jest toporem obusiecznym, bo zakłada także większą kontrolę. Jak podaje niemiecki portal computerbild.de obywatele UE powyżej 70. roku życia będą musieli co pięć lat przechodzić kontrole do zdolności prowadzenia pojazdów

Co jednak ciekawe, jak wynika z informacji Komisji Europejskiej dwa na pięć śmiertelnych wypadków powodują kierowcy w wieku poniżej 30 lat. Tylko w 2022 roku na drogach UE zginęło ponad 20 tys. osób (populacja całej UE wynosi 448,4 mln ludności).

Pieniądze to nie wszystko - Artur Soboń

WIELKI QUIZ. Rocznica denominacji złotego z PLZ na PLN. Czy pamiętasz ile zer obcięto przy denominacji?

Pytanie 1 z 10
Ile zer obcięto przy denominacji?
Quiz. Denomimnacja złotego 1.01.1995

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze