Nowy wiek emerytalny. Jesteś zdrowy, pracujesz dłużej

i

Autor: stevepb/Pixabay Nowy wiek emerytalny. Jesteś zdrowy, pracujesz dłużej

Nowy wiek emerytalny. Jesteś zdrowy, pracujesz dłużej

2022-06-16 11:26

Wiek emerytalny to drażliwy temat. Chociaż część ekonomistów zgadza się, że biorąc pod uwagę demografię w Polsce wiek emerytalny powinien zostać podniesiony, to w praktyce taka decyzja oznacza polityczne samobójstwo. Gościem programu "Super Biznesu" „Pieniądze to nie wszystko” był dr Antoni Kolek, prezes zarządu Instytutu Emerytalnego. W trakcie rozmowy pojawiły się alternatywne pomysły na rozwiązanie problemu wieku emerytalnego, takie jak uzależnienie go od zdrowia potencjalnego emeryta. Czy w 2022 roku możliwy jest nowy wiek emerytalny?

Zmiana wieku emerytalnego w Polsce?

Obecnie wiek emerytalny dla kobiet wynosi 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat. Ale coraz częściej mówi się o zmianach. Instytut Emerytalny przedstawił niedawno prognozy demograficzne, które wskazują, że polskie społeczeństwo będzie w najbliższych dekadach zmniejszało się pod względem liczby osób, przy jednoczesnym procesie starzenia się. Szacuje się, że w 2050 roku około jednej trzeciej naszego społeczeństwa będą stanowić osoby w wieku powyżej 65. roku życia, a liczba osób pracujących będzie znacząco niższa, niż tych w okresie przed podjęciem aktywności zawodowej oraz tych po zakończeniu aktywności zawodowej. Wszystko wskazuje na to, że populacja Polski będzie systematycznie maleć, by w 2080 roku osiągnąć 30,3 mln osób. Rozwiązaniem byłoby podniesienie wieku emerytalnego, ale to niemal na pewno zostałoby źle przyjęte przez wyborców.

Problem z wiekiem emerytalnym

Gościem programu "Pieniądze to nie wsyzstko" był dr Antoni Kolek, prezes zarządu Instytutu Emerytalnego, doktor nauk społecznych i pracownik naukowy specjalizujący się w zagadnieniach związanych z ubezpieczeniami społecznymi. Rozmawialiśmy m.in. o problemie wieku emerytalnego.

- Wiemy, że ustawowo wieku emerytalnego w Polsce podnieść się nie da. Jest tak duży opór społeczny i tak duża presja, że nie jest to możliwe w najbliższych latach, ale możemy podnosić ten efektywny wiek emerytalny. Powinniśmy podnieść i zrównać ustawowy wiek emerytalny. Wydaje się, że reforma była przeprowadzona dobrze z perspektywy merytorycznej negatywnie ze strony komunikacyjnej - ocenił nasz rozmówca.

Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek

Stan zdrowia zdecyduje o przejściu na emeryturę?

Dr Kolek zaproponował także alternatywne rozwiązanie, jak indywidualny wiek emerytalny dla każdego seniora. W takim scenariuszu, przejście na emeryturę byłoby możliwe po ocenie zdrowia. Jeśli ktoś nie mógłby już pracować ze względu na stan organizmu, uzyskiwałby prawo do przejścia na świadczenie emerytalne. Rozmówca "Super Biznesu" zauważył, że emerytura powinna być świadczeniem ,które przysługuje osobom, które ze względu na wiek nie są w stanie pracować, ale dzisiaj jest po prostu świadczeniem wypłacanym po osiągnięciu określonego wieku.

- Nie interesuje nas to, że moglibyśmy dalej pracować, tylko po prostu mamy wiek emerytalny, przechodzimy na emeryturę, a jeżeli chcemy i mamy taką możliwość do dalej pracujemy, dorabiając do tej emerytury, albo zajmujemy się innymi aktywnościami - powiedział.

Dodał, że powinno się podejść na nowo do sposobu w jaki wiek emerytalny jest ustalany. Być może powinien być powiązany z innymi czynnikami, takimi jak zdrowie. - Czy powinien być tylko i wyłącznie wiekiem, który jest naszym wiekiem kalendarzowym, czy być może powinien być wiekiem powiązanym ze stanem zdrowia - pyta dr Kolek. - To się oczywiście może wiązać z tym, że jeżeli jesteśmy w wieku emerytalnym, ale w dobrym zdrowiu, to nie otrzymamy świadczenia, ale np. będziemy mieli jakieś preferencje podatkowe. Być może będziemy mieli wtedy szansę na wygenerowanie dużo wyższej emerytury - dodał.

Sonda
Jesteś zadowolony ze swojej emerytury?
Listen to "Polska się wyludnia. Alarmujące dane Głównego Urzędu Statystycznego." on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze