Seniorzy

i

Autor: pixabay.com Polscy seniorzy mają być zachęcani do dłuższego pozostania na rynku pracy

Przez KPO wzrośnie wiek emerytalny? Chodzi o kamień milowy nr 68

2022-06-05 11:07

Kamień milowy nr 68 zakłada działania na rzecz "podniesienia efektywnego wieku emerytalnego". Mowa jest o "efektywnym" wieku emerytalnym, rząd nie musi więc wprowadzać go ustawowo. Musi jednak dążyć do tego, by dodatkowe zachęty przekonały Polaków do nierzucania pracy, gdy tylko zaczną należeć im się świadczenia. Brukseli nie podoba się to, że polski rząd dodatkowymi świadczeniami zachęca do przejścia na emeryturę. Dlatego oczekuje rozwiązań, które mają zatrzymać seniorów na rynku pracy.

Przez KPO wzrośnie wiek emerytalny?

Pojawiły się sugestie i zarzuty, że polski rząd nie zniechęca do przechodzenia na emerytury, a wręcz do nich zachęca poprzez dodatkowe świadczenia w postaci 13 i 14. emerytury oraz waloryzacji. A takie postępowanie nie jest zgodne z trendem europejskim i w rezultacie działa na niekorzyść szczególnie przyszłych emerytów.

To świadczy o tym, w jakim oderwaniu od rzeczywistości działają unijni biurokraci i jak "na ślepo", bez rozpoznania wprowadzają bzdurne: zalecenia, prawo i nakazy. Myślą zapewne, że każdy w UE, wiedzie życie emeryta niemieckiego, francuskiego czy włoskiego.  Polska bieda i rzeczywistość  zmusza seniorów do pracy, więc emeryci i tak pracują mimo dodatkowych, rządowych  świadczeń, bo są do tego zmuszeni przez życie. 

Minister rodziny i polityki społecznej szybko odpowiedziała na zarzuty:

Pieniądze to nie wszystko. Maciej Szlinder

- Napływ środków z KPO podniesie dynamikę inwestycji, a to przełoży się na większą liczbę zleceń i lepszą wydajność polskich przedsiębiorstw. Lepsza kondycja firm, to lepsze warunki zatrudnienia pracowników. To oznacza, że środki z KPO ostatecznie trafią do portfeli wszystkich Polaków. Napływ środków z KPO poprawi też kondycję naszej waluty. Im silniejszy polski złoty, tym niższe koszy importowanych towarów i usług- przyznała minister finansów w ekskluzywnej wypowiedzi dla Super Biznesu.

Sonda
Kto ma rację w sporze ws. praworządności w Polsce?

W ramach KPO Polska do końca 2023 r. otrzyma 23 mld euro w dotacjach oraz 11,5 mld euro pożyczek. Pieniądze w ramach KPO będą inwestowane w kilku obszarach: w rozwój gospodarki, innowacje, środowisko, cyfryzację, edukację i zdrowie. Pierwszej płatności z KE, w wysokości ok. 4,2 mld euro, najprawdopodobniej Polska otrzyma wczesną jesienią 2022 roku. Polska starała się o te środki od ponad roku. Jednak KE nie chciała ich przyznać do czas aż nie uregulujemy spraw w polskim sądownictwie. W końcu pojawiło się zielone światło.

W jakim stopniu zmniejszający się w ostatnim czasie przyrost naturalny wpłynie na wydolność systemu emerytalnego?

Posłuchaj!

Listen to "Polska się wyludnia! Rodzi się u nas za mało dzieci. Dlaczego?" on Spreaker.
Najnowsze