stacja benzynowa

i

Autor: unsplash

Kryzys paliwowy

O co chodzi z cenami paliw? Manipulacja czy trend na światowych rynkach? Ekspert wyjaśnia

2023-01-03 18:58

Hurtowa cena benzyny w Polsce między 30 a 31 grudnia spadła o 11,6 proc. Wydaje się, że pokryło się to z wprowadzonym podatkiem 23-proc. zamiast 8-proc. VATu. Z tego też względu, mimo spadku cen ropy naftowej na światowych rynkach w ostatnich kilku miesiącach oraz obecnego podniesienia VATu, nie zobaczyliśmy przez cały ten okres zmian na stacjach paliw - wyjaśnia Grzegorz Dróżdż, analityk Conotoxia Ltd.

Ceny paliw. Ekspert wyjaśnia

Wydaje się, że obecna cena paliw, mimo dodanego do niej podatku, jest realnym odzwierciedleniem rynkowym. Przez drastyczny spadek cen w hurcie możemy się spodziewać w najbliższych kwartałach spadku marż dostawców tego surowca w Polsce, a co za tym idzie powrotu do zależności względem cen rynkowych. Oczywiście ta sytuacja może działać w dwie strony, dając nam również ryzyko wzrostu cen w najbliższych kwartałach. Niemniej dla przeciętnego kierowcy w Polsce ostatecznie liczy się koszt paliwa podczas tankowania.

Ceny paliw a kwestia spowolnienia gospodarczego

Perspektywy notowań ceny ropy naftowej na świecie uzależnione są w znacznej mierze od skali światowego spowolnienia gospodarczego. Nie da się ukryć, że obecnie na świeczniku wielu inwestorów jest sytuacja pandemiczna w Chinach, które są zarazem jednym z największych konsumentów tego surowca. Słyszymy o maksymalnie zaangażowanych środkach wydobywczych. Jednak mimo to skala spowolnienia kluczowych gospodarek nie wydaje się tak mocna, jak wielu analityków przypuszczało, dlatego unormowanie się cen na obecnych poziomach może zostać z nami jeszcze przez najbliższe kwartały.

Sonda
Czy zatankowałeś/aś tańśze paliwo?
Pieniądze to nie wszystko. Piotr Bujak
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze