Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Mobilny Punkt Rekrutacji dziś w Rzeszowie

i

Autor: Unsplash.com/ Simon Infanger

Służba wojskowa

Obowiązkowa służba wojskowa obniża zarobki i wykształcenie mężczyzn. Są badania!

2022-12-10 10:02

Informacja o wezwaniu żołnierzy rezerwy na ćwiczenia w 2023 roku wywołała sporo szumów w mediach. Niektórzy uspokajali i radzili nie mylić jej z Zasadniczą Służbą Wojskową, inni wskazywali, że jest to powrót tzw. zetki, ale wprowadzony innymi drzwiami. To jednak pozwoliło wrócić do dyskusji publicznej na temat skutków obowiązkowej służby wojskowej. Jak wskazują badania - może ona obniżać średnio zarobki i wykształcenie mężczyzn.

Jaki wpływ ma obowiązkowa służba wojskowa na zarobki i wykształcenie mężczyzn? Badanie z Holandii

Portal obserwatorgospodarczy.pl odwołując się do badań Franka Hubbersa i Dinada Webbinka o długoterminowych skutkach służby wojskowy wskazał negatywne dla mężczyzn skutki obowiązku służby wojskowej. Badacze wzięli przykład Holandii, w której obowiązkowa służba wojskowa obowiązywała od 1810 roku do 1997 roku. W założeniu 18-latkowie przechodzili badania, a dwa lata później trafili na trwającą 14 miesięcy służbę w wojsko. Wykluczano ze służby osoby z poważnymi schorzeniami, oraz ocenione jako niestabilne psychicznie. Jak jednak wskazali badacze, jedynie 40 proc. urodzonych w danym roczniku trafiało do służby, m.in. ze względu na udawanie schorzeń psychicznych, aby uniknąć służby.

Obserwator Gospodarczy wskazuje, że w tym momencie pojawia się problem, bo porównując obie grupy trudno zbadać skutki służby wojskowej na mężczyzn. Niektórzy mogli symulować chorobę np. dlatego, że oczekiwali w przyszłości wysokich zarobków, co tłumaczyłoby dlaczego poborowi (którzy takich perspektyw mogli nie mieć) zarabiali mniej. Przyczyną różnic w zarobkach nie byłaby więc obowiązkowa służba wojskowa.

Hubers i Webbink zauważyli jednak wyrwę, którą było obniżenie wieku poborowego z 20 do 19 lat w 1979 roku (co miało odciążyć finanse publiczne). W efekcie mężczyźni urodzeni w 1959 roku zostali zwolnieni ze służby wojskowej, co dostarczyło grupy porównawczej do analizy.

Wpływ obowiązkowej służby wojskowej na zarobki meżczyzn

Z wyników badania ustalono, że Holendrzy zwolnieni ze służby, mieli 1,5 punktu procentowego wyższe szanse na uzyskanie dyplomu uczelni niż koledzy, którzy trafili do wojska. Ponadto również osoby z rocznika 1959 miały przeciętnie wyższe zarobki. 18 lat po zakończeniu służby wojskowej, mężczyźni zarabiali średnio o 3-4 proc. mniej niż koledzy z rocznika, który służbę ominął. Obserwator Gospodarczy wskazuje, że nie jest to jedyne badanie, które stwierdziło negatywny wpływ obowiązkowej służby wojskowej na sytuacje materialną meżczyzn.

Podobne badania wykonano we Włoszech i Wielkiej Brytanii, które wykazały, że obowiązkowa służba wojskowa negatywnie wpływa na wykształcenie mężczyzn. Z kolei badanie Joshuy Angrista w USA wykazało również, że służba wojskowa obniżyła zarobki mężczyzn. Ponadto Katarina Keller Panu Poutvaara Andreas Wagener udowodnili, że skuteczny i egzekwowany na wielką skalę pobór do wojska w krajach OECD w latach 1970-1990 obniżał wzrost gospodarczy.

Jednak nie wszystkie badanie wskazują na negatywny wpływ. Bauer w Niemczech nie zaobserwował negatywnego wpływu obowiązkowej służby wojskowej na płace. Również badanie przeprowadzone przez Davida Carda i Thomasa Lemieuxa wykazało, że powszechny pobór młodych Amerykanów do wojny w Wietnamie poprawił edukację młodych Amerykanów. Z tym, że mogło to wynikać z tego, że podjęcie studiów w USA pozwalało na uniknięcie służby wojskowej. Jak to więc bywa w takich przypadkach - wiele zależy od sytuacji w danym kraju i warunków poboru. 

Pieniądze to nie wszystko- Rafał Bochenek
Sonda
Czy powszechny pobór do wojska powinien zostać przywrócony
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze