Szczepienie na grypę raz w życiu? Powstaje uniwersalna szczepionka

i

Autor: Getty Images

Obowiązkowe szczepienia dla pracowników? Pracodawcy nie mają wątpliwości

2022-01-21 12:53

Jak podaje piątkowa "Gazeta Wyborcza", doszło do sytuacji bezprecedensowej, pracodawcy są zgodni ze związkami zawodowymi, a popierają ich rzemieślnicy i przedstawiciele biznesu. Rada Dialogu Społecznego przedstawiła opinię, że "chce obowiązkowych szczepień dla wszystkich". Pomysł poparły zarówno NSZZ "Solidarność", Business Centre Club, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, Pracodawcy RP, Forum Związków Zawodowych, Konfederacja Lewiatan, Związek Rzemiosła Polskiego etc. Zapytaliśmy o zdanie Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Obowiązkowe szczepienia dla pracowników. Pracodawcy i związki zawodowe są zgodne

Obecny minister zdrowia Adam Niedzielski sam przyznaje, że szczepienia są kluczowym elementem walki z piątą falą zakażeń. W obozie Zjednoczonej Prawicy pojawiały się głosy o konieczności wprowadzenia obowiązkowych szczepień, ale zapowiedziano, że nie będzie dyscypliny partyjnej. Jak wskazuje jednak "Gazeta Wyborcza" ustawa jest procedowana zbyt wolno, a zanim skończy się proces legislacyjny omikron może nie być już problemem.

ZOBACZ Pandemia w Polsce nie skończy się! Szykują się obowiązkowe szczepienia dla wszystkich

Sedno Sprawy - Adam Niedzielski

Tymczasem w Radzie Dialogu Społecznego doszło do niespotykanej sytuacji. Pracodawcy i związki zawodowe zgodziły się, że obowiązkowe szczepienia trzeba wprowadzić. Obecnie w Polsce Polsce szczepić się muszą tylko pracownicy ochrony zdrowia. 

- Bezsprzeczny jest fakt, że najskuteczniejszą metodą walki z chorobami zakaźnymi w tym COVID-19 są szczepienia ochronne [...] Statystyki są bezwzględne. Wśród hospitalizowanych i umierających 90 proc. to osoby niezaszczepione. Nie ma jeszcze dzisiaj skutecznych leków - czytamy w komunikacie Rady Dialogu Społecznego.

Szczepienia w Polsce. Pracodawcy i związki naciskają rząd

W Polsce w pełni zaszczepiło się 21 mln obywateli, czyli ok 54 proc. populacji. Jak wskazuje Rada Dialogu Społecznego to za mało by ograniczyć liczbę zgonów i ciężkich objawów. Dla porównania, w Unii Europejskiej zaszczepiło się ok 77 proc. obywateli, co ogranicza transmisję wirusa, ale także liczbę zachorowań z ciężkimi objawami i liczbę zgonów.

Rada Dialogu Społecznego zaapelowała do obywateli o korzystanie ze szczepionek, oraz do rządzących o wprowadzenie obowiązkowych i powszechnych szczepień (z wyjątkiem osób z przeciwskazaniami medycznymi) przeciw COVID-19. RDS postuluje również preferencje dla osób zaszczepionych. Z racji, że w tej kwestii zjednoczyły się związki zawodowe i pracodawcy, środki nacisku są naprawdę mocne. Pytanie, czy rządzący potraktują je poważnie. Zapytaliśmy o zdanie Rzecznika Małych i Średnich, Adama Abramowicza.

Rzecznik MŚP na temat obowiązkowych szczepień

- Jeśli chodzi o obowiązkowe szczepienia, to jest to decyzja rządu i parlamentu.  Jako Rzecznik MŚP nie mam mandatu do oceny zasadności tego, czy szczepienia powinny być obowiązkowe, czy też nie. Konsekwentnie podtrzymuję swoje krytyczne stanowisko w kwestii nałożenia obowiązku weryfikacji paszportów covidowych klientów i pracowników przez przedsiębiorców. Podobnie, gdyby te ewentualne obowiązkowe szczepienia miałyby być organizowane i przeprowadzane w firmach. Tu jest mój stanowczy sprzeciw. Doprowadzi to do niepotrzebnego konfliktu pomiędzy przedsiębiorcami a pracownikami, a w przypadku paszportów covidowych z klientami. Firmy mają dbać o jak najwyższa jakość i możliwie najniższą cenę oferowanych towarów czy usług oraz o jak najlepsze warunki pracy pracowników a nie być policjantem czy egzekutorem polityki rządu w tym zakresie - powiedział dla Superbiznesu Rzecznik MŚP.

Sonda
Czy szczepienia na koronawirusa powinny być obowiązkowe?

Obowiązkowe szczepienia dla wszystkich obywateli wprowadziła choćby Austria, w czwartek wieczorem parlamentarzyści przyjęli już ustawę. Za uchylenie się od szczepienia, będzie kara wysokości 3600 euro (ok. 16 314 zł)Oczywiście obowiązek nie dotyczy osób z medycznymi przeciwskazaniami.

Najnowsze