Mapa Polski

i

Autor: Shutterstock

Od 1 stycznia nowe miasta na mapie Polski

2017-12-30 13:30

Nowy rok z pewnością przyniesie ciekawe wydarzenia z kraju i ze świata w biznesie i polityce. Zaczną obowiązywać ważne zmiany w prawie, zarówno dla przedsiębiorców, jak i pracowników, a także m.in. podatkowe. To jednak nie wszystko. Od poniedziałku 1 stycznia 2018 roku na mapie Polski pojawi się aż siedem nowych miast. Jakich?

Kolejne miasta, jakie pojawią się na mapie Polski to aż siedem dotychczasowych gmin. Rząd podjął decyzję o przyznaniu tego statusu gminom Józefów nad Wisłą, Otyń, Sanniki, Tułowice, Wiślica, Łagów i Radoszyce. Tym samym od początku 2018 roku w Polsce istnieć będzie już 930 miast. Rada Ministrów przesunęła o rok termin zmiany statusu miejscowości Chełmiec.
Rozporządzenie Rady Ministrów przesądziło, że status miasta z dniem 1 stycznia 2018 roku otrzymały: Józefów nad Wisłą – w gminie Józefów nad Wisłą, w powiecie opolskim, w województwie lubelskim; Otyń – w gminie Otyń, w powiecie nowosolskim, w województwie lubuskim; Sanniki – w gminie Sanniki, w powiecie gostynińskim, w województwie mazowieckim; Tułowice – w gminie Tułowice, w powiecie opolskim, w województwie opolskim; Wiślica – w gminie Wiślica, w powiecie buskim, w województwie świętokrzyskim; Łagów – w gminie Łagów, w powiecie kieleckim, w województwie świętokrzyskim oraz Radoszyce – w gminie Radoszyce, w powiecie koneckim, w województwie świętokrzyskim.

Sprawdź także: Polacy w Sylwestra puszczą z dymem pół miliarda złotych


Pięć z siedmiu nowych miast posiadało już ten status w przeszłości (nie zaliczają się do tej grupy Sanniki i Tułowice). Józefów nad Wisłą posiadał prawa miejskie w latach 1687 - 1868 r. Otyń był już miastem w latach 1329-1945, podobnie jak Łagów, który prawa miejskie posiadał w latach 1375-1869, a także Radoszyce (1370-1870). Z kolei Wiślicy prawa miejskie zostały nadane przed 1326 r. - miejscowość utraciła je po powstaniu styczniowym w roku 1869.
Uzyskanie statusu miasta wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. Może przynieść jej także wymierne korzyści, na przykład zyskanie na atrakcyjności inwestycyjnej, a także możliwość starania się o fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich.
Według danych GUS, w 2017 roku istniały w Polsce 923 miasta. Były to 302 gminy miejskie oraz 621 miast położonych w gminach miejsko-wiejskich.

Polecamy: Handel: Co zmieni się w prawie w 2018 roku? Nowe podatki i zakaz handlu


Źródło: /MSWiA

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze