„Pan płaci, pani płaci”. Jakie podatki płacą mieszkańcy UE?

i

Autor: pixabay

Podatki

Od dziś (13.09) nowy formularz do zarejestrowania się jako płatnik VAT

2023-09-13 10:18

Od środy wchodzi nowy wzór formularza VAT-R, który służy do zarejestrowania się jako podatnik VAT. Na nowym formularzu będzie mógł się zarejestrować podatnik, który nie ma jeszcze nadanego NIP. Zmiana ma istotne znaczenie dla podatników, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą. Co się zmieni od 13 września na formularzu VAT-R?

Szybsza rejestracja firmy bez zbędnych formalności

Nowy wzór został opublikowany jako załącznik do rozporządzenia ministra finansów z 8 sierpnia 2023 r. Jak czytamy w uzasadnieniu "złożenie wniosku CEIDG-1 wraz z VAT-R za pośrednictwem CEIDG lub przy użyciu aplikacji mObywatel poprzez CEIDG zakończy proces rejestracji działalności.

W przypadku przedsiębiorców, którzy nie dokonują rejestracji działalności za pośrednictwem CEIDG, będzie możliwość pobrania zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R(17) w formie ,,papierowej’’ wraz z odpowiednim zgłoszeniem identyfikacyjnym NIP w urzędzie skarbowym.

Przypomnijmy, że zgodnie z prawem obowiązkowo zarejestrować się na VAT muszą podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą oraz  wartość sprzedaży przekroczyła u nich w poprzednim roku 200 tys. zł (bez kwoty VAT) lubwykonują działalność podlegającą rejestracji, bez względu na wartość sprzedaży  (np. chodzi o sprzedających złom, towary na odległość, budynki, mieszkania, świadczących usługi prawnicze).

Forum Ekonomiczne w Karpaczu 2023: Piotr Glen

QUIZ PRL. Zagadki z PRL-u. Tylko nieliczni to odgadną!

Pytanie 1 z 8
Gdy pan Jan Wolski spotkał kosmitów, jechał:
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze