Jak informuje dziennik, władze miasta argumentowały swoją decyzję niespełnieniem przesłanki wspólnego zamieszkiwania wszystkich członków rodziny na terytorium naszego kraju. O tym, w jakich przypadkach cudzoziemcom przebywającym w Polsce przysługuje świadczenie 500 plus oraz jak powinni się o nie ubiegać pisaliśmy już wcześniej.
Czytaj więcej: 500 plus. Większość Polaków nie wie, że to ich podatki finansują 500 zł na dziecko [RAPORT]
Matka nie poddała się jednak bez walki i postanowiła odwołać się od tego wyroku. Zdaniem jej adwokata miała ku temu powody, ponieważ nie można jednoznacznie stwierdzić czy ustawa o 500 plus wymaga, aby cudzoziemiec przebywał na terytorium Polski ze wszystkimi członkami rodziny. – Polskie rodziny w analogicznej sytuacji, gdy ojciec przebywa poza terytorium RP pracując i zarabiając na utrzymanie rodziny pozostawionej w Polsce uzyskuje rzeczone świadczenia, a rodzinie cudzoziemca w takiej sytuacji nie przyznaje się świadczeń – podkreślał cytowany przez „Rzeczpospolitą" adwokat.
Rodzina rozdzielona przez przepisy
W odwołaniu Ukrainka podkreślała również, że zamierza w Polsce pozostać na stałe i przedstawiła na to konkretne dowody – jej dzieci chodzą tu do szkoły, a najstarsza córka studiuje, ona sama posiada zaś kartę Polaka i stara się o uzyskanie dla siebie i swoich pociech polskiego obywatelstwa.
Dodała, że ojciec, który pracuje na Ukrainie, nie pobiera tam na dzieci żadnych świadczeń. Ponadto regularnie odwiedza rodzinę w Polsce i też chce zamieszkać tu na stałe, jednak będzie to możliwe dopiero wtedy gdy ona i dzieci otrzymają polskie obywatelstwo.
Walka o sprawiedliwość
Samorządowe Kolegium Odwoławcze, które rozstrzygało sprawę, nie przychyliło się do prośby matki, podtrzymując decyzję władz Łodzi. Lecz matka nie poddawała się i walczyła dalej o pieniądze na dzieci. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, który uchylił obie poprzednie decyzje i orzekł, że kobieta ma prawo do otrzymywania świadczenia 500 plus na dzieci.
– Prawidłowa wykładnia art. 1 ust. 2 pkt 2d ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci nie może wszak prowadzić do wniosku, iż świadczenie wychowawcze przysługuje wyłącznie w sytuacji wspólnego zamieszkiwania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wszystkich członków rodziny wnioskodawcy będącego cudzoziemcem. Tak bowiem jak w przypadku rodzin polskich, nierzadko jedno z rodziców jest zatrudnione za granicą, a drugie wraz z dziećmi zamieszkuje w Polsce – czytamy w uzasadnieniu sądu, które przytoczyła „Rzepa".
Sprawdź także: Złożono 2,5 miliona wniosków o 500 plus
Czytaj też: Morawiecki przeznaczy więcej pieniędzy na 500 plus
Zobacz również: 500 plus: Na to nie możesz wydać świadczenia
Źródło: „Rzeczpospolita"