Sejm postanowił zająć się osobami nie dbającymi o środowisko. Ci, którzy nie segregują odpadów zapłacą od dwóch do czterech razy więcej. To nie wszystko. Kończy się epoka darmowych "reklamówek" w sklepach. Do tej pory torby powyżej 50 mikrometrów nie były objęte opłatą recyklingową. Od 1 września płatne będą wszystkie wydawane torby, poza tzw. "zrywkami", w które pakowane są m.in. warzywa na wagę. Posłowie liczą, że te zmiany przekonają mieszkańców i samorządy do segregowania śmieci. Na zachętę samorządy będą mogły obniżyć opłaty mieszkańcom segregującym odpady, dzięki przychodom ze sprzedaży surowców wtórnych.
Nowa ustawa idzie na rękę osobom, które prowadzą przydomowe kompostowniki i na własną rękę korzystają z wyprodukowanych odpadów. Takie gospodarstwa zostaną objęte niższymi opłatami, ale samorządy będą miały prawo do kontroli.
Zastanawiacie się jak zbudować kompostownik i jak z niego umiejętnie korzystać? Zapoznajcie się z naszym poradnikiem. Kompostownik powinien znaleźć się w każdym ogrodzie. Dzięki niemu zupełnie za darmo będziesz mieć stały dostęp do bogatego w składniki odżywcze naturalnego nawozu.
Kompostowanie to jedna z najlepiej sprawdzonych metod powtórnego wykorzystania odpadów. Pozwala zmniejszyć o 30-50% ilość odpadów wywożonych na wysypiska. W przydomowym kompostowniku można przetworzyć nawet 300 kg odpadów w ciągu roku!