Od 1 stycznia wzrosła opłata kogeneracyjna
Mechanizm wsparcia energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji, finansowany jest z opłaty kogeneracyjnej pobieranej od odbiorców końcowych. Koszty funkcjonowania systemu wsparcia przeniesione są na wszystkich odbiorców energii elektrycznej proporcjonalnie do wolumenu pobieranej energii.
Stawka opłaty kogeneracyjnej rośnie o 0,90 zł, jednak wzrost ten zostanie skompensowany spadkiem stawki opłaty OZE. Decyzją Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, stawka opłaty OZE w 2023 r. wynosi zero, podczas gdy w 2022 r. była na poziomie 0,90 zł za MWh.
Od dziś wchodzą w życie przepisy ustawowe, zobowiązujące do 10 proc. oszczędności energii elektrycznej w skali całego 2023 r. przez jednostki sektora finansów publicznych. Ustawa nakazywała podobne oszczędności w grudniu 2022 r.
Nowe przepisy ustawy "o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej" zobowiązują kierowników jednostek sektora finansów publicznych do oszczędności energii elektrycznej. Celem jest 10 proc. oszczędności w całym 2023 r.