Ferie 2023: Sprawdź terminy ferii zimowych na Mazowszu. Do kiedy trwają?

i

Autor: pixabay.com Ferie 2023: Sprawdź terminy ferii zimowych na Mazowszu. Do kiedy trwają?

Uzdrowiska w Polsce

Opłaty uzdrowiskowe w górę. Ferie będą droższe

2023-01-18 12:39

Stawki tzw. opłat uzdrowiskowych są na wysokim poziomie, co przyznają sami samorządowcy. Od 2023 r. wysokość opłaty gmina może ustalić na poziomie 5,4 zł za dobę pobytu dla jednej osoby. Wiele z gmin decyduje się na właśnie taki krok, choć samorządowcy i tak przyznają, że pieniędzy na cele uzdrowiskowe wciąż brakuje.

Uzdrowiska w Polsce z większymi opłatami

W Polsce znajduje się 47 uzdrowisk. Najwięcej w województwie dolnośląskim. Jednym z plusów posiadania takiego statusu jest możliwość pobierania tak zwanego klimatycznego. Stawki wyliczone są za jeden dzień i w zależności tego, jak długo przebywamy w danym miejscu, to odpowiednio płacimy właścicielom kwater, którzy to rozliczają się z tych pobranych opłat z gminą. Od 1 stycznia 2023 r. gminy uzdrowiskowe mogą ustalić maksymalny pułap opłaty uzdrowiskowej na poziomie 5,4 zł za dobę pobytu. Da porównania w 2022 limit ten wynosił 4,83 zł za dobę. Decyzję w tej sprawie podejmuje rada gminy. Już część z nich zdecydowała się na taki krok, m.in. Świnoujście, Kołobrzeg, Gołdap. 

Jak podaje portalsamorzadowy.pl stawkę uzdrowiskową powyżej 5 zł mają także Lądek-Zdrój, Sopot, Kamień Pomorski czy Ustroń. Z kolei takie gminy, jak Szczawnica, Rabka-Zdrój czy Augustów, mają stawki niższe nawet od maksymalnego poziomu z 2022 r. Okazuje się, że najniższa opłata uzdrowiskowa pobierana jest w Krakowie (1,6 zł - dotyczy tylko pobytu na terenie uzdrowiska Swoszowice).

Na co idzie klimatyczne

Wpływy z dotacji uzdrowiskowych czy też opłat uzdrowiskowych są - szczególnie dla tych mniejszych gmin - bardzo ważnym, jeżeli nie najważniejszym źródłem dochodów. Dla przykładu, władze Krynicy-Zdroju szacują, że podniesienie opłaty uzdrowiskowej w 2023 r. pozwoli zwiększyć dochody gminy o około 700 tys. zł. Co bardzo ważne, pieniądze pozyskane z klimatycznego można wydać wyłącznie na działalność uzdrowiskową.

Sonda
Ferie zimowe 2023 - planujesz wyjazd w góry?
Pieniądze to nie wszystko Paulina Matysiak
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze