skarbonka

i

Autor: Canva.com

Oprocentowanie lokat wzrosło 20-krotnie w skali roku! W którym banku warto lokować oszczędności?

2022-05-28 10:11

Wysokie stopy procentowe wywołały prawdziwy exodus kredytobiorców, ale jest również spora grupa, która na obecnej sytuacji może skorzystać. Choć z początku banki wstrzymywały się z tą decyzją, to po rekomendacjach rządu i KNF, zaczęły podnosić oprocentowanie lokat, co pozwoli znacznie obniżyć podaż pieniądza. Obecny poziom oprocentowania jest aż dwudziestokrotnie wyższy niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku! Na podstawie raportu HRE Investments, przygotowaliśmy listę ofert lokat w polskich bankach.

Oprocentowanie lokat w banków rośnie od siedmiu miesięcy

Jak wskazuje HRE Investments oprocentowanie lokat bankowych rośnie systematycznie od siedmiu miesięcy. Lokata bankowa wciąż nie jest wystarczająco skuteczną metodą obrony oszczędności przed inflacja, ale zyski z odsetek zauważalne i przynajmniej można częściowo zredukować efekt utraty wartości nabywczej waluty- Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że takie depozyty jeszcze w maju 2021 roku były oprocentowane na zaledwie 0,14%. Najnowsze dane banku centralnego podsumowują marzec br. – wtedy już przeciętne oprocentowanie rocznej lokaty ocierało się o 2% w skali roku. Obserwując ostatnie dynamiczne zmiany w bankach można już szacować, że przeciętne oprocentowanie takiego depozytu wynosić może dziś około 3-3,5%. To znaczy, że średnie oprocentowanie wzrosło w ciągu roku ponad dwudziestokrotnie - czytamy w raporcie HRE Investments.

W co inwestować pieniądze w czasie inflacji? Oto najlepsze lokaty

Jeśli stopy procentowe jeszcze urosną, można spodziewać się kolejnych podwyżek oprocentowania. W powyższej galerii prezentujemy przegląd ofert lokat przygotowany przez HRE Investments. Pod uwagę nie wzięto lokaty rentierskiej 6 proc. w banku Pekao i jednomiesięcznej lokaty Banku Nowego oprocentowanej na 6,5 proc. W zestawieniu skupiono się na ofertach w maksymalnie rocznym rozliczeniu, bezpiecznym (z gwarancją BFG) oraz lokatach, w których można uniknąć kosztów, lub zrezygnować z produktów dodatkowych (np. konta, czy karty).

Iwona Duda, PKO BP, Pieniądze to nie wszystko

Polacy chętnie oddają swoje pieniądze na lokaty

Jak wskazuje HRE Investments, zwykle nawet niewielka podwyżka oprocentowania lokat przekłada się na wzrost zainteresowania depozytami. Dlatego też w ostatnich miesiącach, pieniądze zaczęły spływać od Polaków do banków. Jak wynika z danych NBP, w marcu założono nowe lokaty o łącznej wartości 32,5 mld zł, gdy w marcu 2021 roku kwota wyniosła 20,6 mld zł. W wakacje spodziewany jest jeszcze większy napływ pieniędzy.

Sonda
Czy cieszysz się, że rząd wycofał się z Polskiego Ładu?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze