Mieszkanie

i

Autor: SHUTTERSTOCK NBP krytykuje pomysł wakacji kredytowych

Likwidacja WIBOR-u i wakacje kredytowe. NBP jest przeciwko i ma inną propozycję?

2022-05-26 17:52

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński staje w kontrze do rządu i krytykuje pomysły wsparcia kredytobiorców. Jak ocenia, wakacje kredytowe są źle zaprojektowane i utrudnią walkę z inflacją. Ponadto jego zdaniem WIBOR też nie powinien być zastępowany przez inną stawkę. Swoje stanowisko bank centralny wyraził w opinii do projektu ustawy o pomocy dla kredytobiorców.

Wakacje kredytowe - krytyka NBP

Opinia NBP wpłynęła do Kancelarii Sejmu w środę 25 maja. Zawiera stanowisko banku centralnego co do propozycji zawartych w rządowym projekcie ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Narodowy Bank Polski krytykuje pomysł wakacji kredytowych i uważa je za działanie proinflacyjne.

Narodowy Bank Polski podkreślił, że w czasach wysokiej inflacji, korzystnej koniunkturze oraz prognozowanego wzrostu deficytu sektora finansów publicznych w 2022 r. wprowadzenie bezwarunkowych wakacji kredytowych mogłoby utrudniać dążenie do trwałego obniżenia inflacji.

EKG 2022. Polska 2050 Paweł Borys, Czy Polska zbankrutuje przez wojnę?

Koszt wakacji kredytowych

"Ponadto, gdyby z nowych wakacji kredytowych skorzystały także osoby nie mające problemów ze spłatą kredytów, koszt ich wprowadzenia mógłby być znacznie wyższy niż szacowany w Ocenie Skutków Regulacji do projektu ustawy. Przy obecnym poziomie stóp procentowych i złożeniu, że z wakacji kredytowych skorzystaliby wszyscy kredytobiorcy, łączny koszt dla sektora bankowego z tytułu wakacji kredytowych przyznanych w latach 2022-2023 mógłby sięgać nawet 20 mld zł" – napisał NBP. Bank centralny twierdzi, że wakacje powinny skierowane tylko do tych osób, których raty kredytu przekraczają połowę pensji.

Sonda
Czy skorzystasz z wakacji kredytowych?

Czym są wakacje kredytowe?

Wśród rozwiązań, jakie proponuje się w projekcie ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, jest możliwość zawieszenia spłaty rat kredytów hipotecznych na osiem miesięcy. Kredytobiorcy będą mogli z nich skorzystać w dowolnych dwóch miesiącach trzeciego i czwartego kwartału bieżącego roku oraz po jednym miesiącu w każdym z kwartałów 2023 roku.

MF wskazało, że wakacje kredytowe będą dotyczyć zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej raty. Termin na spłatę zostanie przesunięty bez dodatkowych odsetek. Rozwiązanie będzie dostępne dla wszystkich kredytobiorców, którzy mają kredyty w polskich złotych. Dzięki temu np. kredytobiorca, którego miesięczna rata wynosi 2400 zł, zmniejszy swoje obciążenie o 19 tys. 200 zł.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze