Daniel Obajtek dla Super BIz

i

Autor: PAWEŁ SUPERNAK / PAP Daniel Obajtek: Fuzja oznacza bezpieczeństwo naszego państwa

Bezpieczeństwo energetyczne

Orlen otwiera pierwszą biometanownię na Mazurach. W planach są kolejne

2022-11-24 12:07

W Głąbowie na Mazurach otwarto zakład, który ma produkować rocznie 7 mld szesc. biometanu. Pełne uruchomienie inwestycji o szacowanej wartości 180 milionów zł., planowane jest w drugiej połowie 2024 r. -Będziemy szli szeroko w Polskę z inwestycjami w biometan. Budujemy bezpieczeństwo energetyczne Polski, w oparciu o rolnictwo - zapowiedział Daniel Obajtek prezes PKN Orlen podczas uruchomienia zakładu.

Orlen inwestuje w 0 emisyjne paliwo 

Grupa Orlen buduje w Głąbowie ( woj. warmiński- mazurskie) pilotażową instalacje, która umożliwi produkcję ponad 7 mln m szesc biometanu rocznie przekształcanego następnie w paliwo bioLNG.  Jak wskazuje spółka, jest to obiecujące paliwo odnawialne dla transportu. Wytwarzany biometan będzie również wykorzystywany do produkcji biowodoru. 

Jak przyznał Obajtek inwestycje Orlenu muszą napędzać rozwój i inwestycje w innych gałęziach gospodarki. Dzięki biometanowniom będziemy kupować mniej gazu. Dzięki naszym inwestycjom powstaje ekologiczne, 0 emisyjne biopaliwo - podkreślał prezes Orlenu. -Pora żeby biznes zaczął to organizować od strony finansowej, tak by rolnicy i przetwórcy żywności mieli gwarancje odbioru produktów potrzebnych do wytworzenia bioLNG- mówił. 

-Musimy wykorzystać ten potencjał rolniczy by gwarantować nasze bezpieczeństwo, byśmy zdecydowanie większe ilości produkowali biometanu w Polsce, byśmy zasilali nasze sieci biometanem” - stwierdził prezes PKN Orlen.

Biometanownie to przyszłość 

Obajtek ocenił jednocześnie, iż tego typu inwestycje, „to również pomoc rolnictwu, dodatkowa linia biznesowa dla rolnictwa”. Dlatego w naszej strategii bardzo mocno ujmiemy kwestie biogazowni i biometanowni - zapowiedział prezes PKN Orlen. Jak dodał nowoczesne źródła energii to nasza przyszłość. Dlatego rozwijamy się w obszarze biometanowni, które zapewnią nam dostęp do stabilnych i przyjaznych środowisku źródeł energii.

Uruchomienie inwestycji w Głąbowie realizowanej przez Orlen Południe planowane jest w II połowie 2024 roku. Projekt obecnie zaawansowany jest w 30 proc. Spółka nabyła do tej pory trzy działające biogazownie, które planuje przekształcić podobnie jak obiekt w Głąbowie w nowoczesne biometanownie. 

Orlen podał, że w Europie każdego roku powstaje lub jest przekształcanych około 50-100 biometanowni. Największe instalacje funkcjonują w Niemczech, Szwecji oraz we Włoszech.

W tradycyjnych biogazowniach rolniczych produkowany jest biogaz o zawartości około 55 proc. metanu. Po oczyszczeniu powstaje z niego biometan o zawartości około 98 proc. metanu co odpowiada parametrom gazu ziemnego.

Pieniądze to nie wszystko. Witold Orłowski
Sonda
Na czym powinna być oparta Polska energetyka?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze