Daniel Obajtek dla Super BIz

i

Autor: PAWEŁ SUPERNAK / PAP Daniel Obajtek: Fuzja oznacza bezpieczeństwo naszego państwa

Bezpieczeństwo energetyczne

Orlen otwiera pierwszą biometanownię na Mazurach. W planach są kolejne

2022-11-24 12:07

W Głąbowie na Mazurach otwarto zakład, który ma produkować rocznie 7 mld szesc. biometanu. Pełne uruchomienie inwestycji o szacowanej wartości 180 milionów zł., planowane jest w drugiej połowie 2024 r. -Będziemy szli szeroko w Polskę z inwestycjami w biometan. Budujemy bezpieczeństwo energetyczne Polski, w oparciu o rolnictwo - zapowiedział Daniel Obajtek prezes PKN Orlen podczas uruchomienia zakładu.

Orlen inwestuje w 0 emisyjne paliwo 

Grupa Orlen buduje w Głąbowie ( woj. warmiński- mazurskie) pilotażową instalacje, która umożliwi produkcję ponad 7 mln m szesc biometanu rocznie przekształcanego następnie w paliwo bioLNG.  Jak wskazuje spółka, jest to obiecujące paliwo odnawialne dla transportu. Wytwarzany biometan będzie również wykorzystywany do produkcji biowodoru. 

Jak przyznał Obajtek inwestycje Orlenu muszą napędzać rozwój i inwestycje w innych gałęziach gospodarki. Dzięki biometanowniom będziemy kupować mniej gazu. Dzięki naszym inwestycjom powstaje ekologiczne, 0 emisyjne biopaliwo - podkreślał prezes Orlenu. -Pora żeby biznes zaczął to organizować od strony finansowej, tak by rolnicy i przetwórcy żywności mieli gwarancje odbioru produktów potrzebnych do wytworzenia bioLNG- mówił. 

-Musimy wykorzystać ten potencjał rolniczy by gwarantować nasze bezpieczeństwo, byśmy zdecydowanie większe ilości produkowali biometanu w Polsce, byśmy zasilali nasze sieci biometanem” - stwierdził prezes PKN Orlen.

Biometanownie to przyszłość 

Obajtek ocenił jednocześnie, iż tego typu inwestycje, „to również pomoc rolnictwu, dodatkowa linia biznesowa dla rolnictwa”. Dlatego w naszej strategii bardzo mocno ujmiemy kwestie biogazowni i biometanowni - zapowiedział prezes PKN Orlen. Jak dodał nowoczesne źródła energii to nasza przyszłość. Dlatego rozwijamy się w obszarze biometanowni, które zapewnią nam dostęp do stabilnych i przyjaznych środowisku źródeł energii.

Uruchomienie inwestycji w Głąbowie realizowanej przez Orlen Południe planowane jest w II połowie 2024 roku. Projekt obecnie zaawansowany jest w 30 proc. Spółka nabyła do tej pory trzy działające biogazownie, które planuje przekształcić podobnie jak obiekt w Głąbowie w nowoczesne biometanownie. 

Orlen podał, że w Europie każdego roku powstaje lub jest przekształcanych około 50-100 biometanowni. Największe instalacje funkcjonują w Niemczech, Szwecji oraz we Włoszech.

W tradycyjnych biogazowniach rolniczych produkowany jest biogaz o zawartości około 55 proc. metanu. Po oczyszczeniu powstaje z niego biometan o zawartości około 98 proc. metanu co odpowiada parametrom gazu ziemnego.

Pieniądze to nie wszystko. Witold Orłowski
Sonda
Na czym powinna być oparta Polska energetyka?
Najnowsze