Orlen zmieni nazwę? Prezes Daniel Obajtek zapowiada zmiany

i

Autor: NewsLubuski/East News Orlen zmieni nazwę? Prezes Daniel Obajtek zapowiada zmiany

Biopaliwa

Orlen rusza z nową inwestycją. Wybuduje największą tłocznię rzepaku za 850 mln zł

2023-09-21 13:10

Prezes Orlenu Daniel Obajtek ogłosił budowę największej w Polsce tłoczni rzepaku. Inwestycja powstanie w Kętrzynie (warmińsko-mazurskie) w ciągu dwóch lat. Fabryka będzie mogła produkować 200 tys. ton oleju rocznie na potrzeby wytwarzania biopaliw. Koszt inwestycji to 850 mln zł.

Największa w Polsce tłocznia rzepaku powstanie w Kętrzynie

Jak poinformował Daniel Obajtek na konferencji prasowej w Kętrzynie, tłocznia będzie przerabiać rocznie 0,5 mln ton rzepaku, czyli 42 proc. produkcji z trzech województw: kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Obajtek przypomniał, że strategia Orlenu do 2030 r. zakłada w ciągu 6 lat zwiększenie produkcji biododatków do paliw z 1,2 mln ton rocznie do 3 mln ton rocznie. Jak zaznaczył, koncern planuje zainwestować w sektorze biopaliw 15 mld zł.

To nie koniec inwestycji związanych z produkcją biopaliw w Kętrzynie. "Analizujemy budowę instalacji do biodiesla, tak żeby olej rzepakowy od razu przesunąć na produkcję biodiesla. - powiedział Obajtek. To oczywiście będzie w późniejszym czasie niż dwa lata, ale tu powstanie mała biorafineria" – powiedział. Prezes poinformował ponadto, że obecnie Orlen negocjuje z organizacjami rolniczymi jak będzie wyglądała kontraktacja rzepaku. Zwrócił uwagę, że musi być ona korzystna zarówno dla koncernu jak i dla rolników.

Inwestycje Orlenu w biopaliwa

W trakcie konferencji  Daniel Obajtek przypomniał o innych inwestycjach firmy związanych z produkcją biopaliw. Wskazał na rafinerię w Trzebini, która produkowała niecałe 150 tys. ton biodiesla, a dziś jest to ok. 300 tys. ton. Dodał, że ta rafineria jest obecnie modernizowana tak by stać się biorafinerią. Zwrócił uwagę także na rafinerię w Jedliczach, gdzie za 1,1 mld zł budowana jest instalacja do produkcji bioetanolu. "Te dwie rafinerie, zarówno w Jedliczach jak i w Trzebinie były przygotowywane do zamknięcia w 2015 r. - do wygaszenia i zamykania" - podkreślił Obajtek. Szef Orlenu dodał, że od stycznia 2024 na stacjach koncernu dostępna będzie benzyna e-10 (ze zwiększonym udziałem biokomponentów).

QUIZ PRL: Niezapomniane polskie jednoślady PRL. Łza kręci się w oku…

Pytanie 1 z 10
1. Pierwsze powojenne polskie motocykle produkowane w oparciu o konstrukcje modeli sprzed 1939 roku to:
QUIZ PRL: Niezapomniane polskie jednoślady PRL. Łza kręci się w oku...
Tańczące z promocjami 19.09.2023
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze