Emeryci

i

Autor: Shutterstock Emeryci

Emeryci w Polsce

Osiedla senioralne - czym są i dlaczego mają rozwiązać problemy emerytów?

2022-11-02 12:33

W Polsce mieszka ok. 7,8 mln osób w wieku 65 i więcej lat. Prognozy wskazują, że udział seniorów w społeczeństwie będzie wzrastał. - w 2050 r. szacowany jest na 31,5 proc. ogółu społeczeństwa. Osoby starsze często mieszkają w warunkach nieprzystosowanych do ich potrzeb. Problemy seniorów mogą rozwiązać osiedla senioralne - podaje „Tygodnik Gospodarczy Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego”.

Potrzeby mieszkaniowe osób starszych

Seniorzy, często schorowani i samotni, mają swoje potrzeby jeśli chodzi o warunki mieszkaniowe. Ważne dla nich są dostępność usług publicznych, np. placówek ochrony zdrowia, odpowiedniej jakości transport publiczny czy wyposażenie samej nieruchomości, jak chociażby obecność dźwigu osobowego w budynkach wielokondygnacyjnych. Niestety w Polsce nie zawsze mieszkają w miejscach dostosowanych dla potrzeb osób starszych. Jak podaje „Tygodnik Gospodarczy PIE” - nawet prawie połowa seniorów mieszka w budynkach wielorodzinnych bez wind, a ok. 1/5 z nich – w domach jednorodzinnych znacznie oddalonych od innych domów i miejsc usługowych

Osiedla dla seniorów

Jednym z rozwiązań, które wychodzi naprzeciw potrzebom mieszkaniowym osób starszych są tzw. osiedla senioralne. Przeprowadzone w Portugalii badania wykazały, że osoby przebywające w tego typu kompleksach cieszą się lepszą jakością życia oraz są w mniejszym stopniu obciążone ryzykiem samotności niż pensjonariusze domów opieki. Mieszkańcy jednego z takich osiedli w Finlandii opisywali jego zalety, wymieniając: infrastrukturę sportową (siłownię), wspólną przestrzeń do interakcji, organizowanie przez koordynatora różnych aktywności dla seniorów czy obecność firmy świadczącej usługi opiekuńcze. Takie formy mieszkalnictwa pozwalają na zachowanie autonomii osób starszych, jednocześnie zapewniając im bezpieczeństwo pod postacią dostępnej pomocy i ułatwiając życie towarzyskie. W mniejszej skali takie kompleksy powstają także w Polsce – są to zarówno nieruchomości komercyjne, jak i pozostające pod zarządem komunalnym, jak na przykład część osiedla znajdującego się na wrocławskich Nowych Żernikach – podaje „Tygodnik Gospodarczy PIE”.

Jak zostać mieszkańcem osiedla dla seniorów?

Bardzo ważne jest, aby oferta była skierowana do osób o różnym zapleczu finansowym. W przytoczonym przez „Tygodnik Gospodarczy PIE” przykładzie, fińskim mieszkańcem osiedla można stać się na trzy różne sposoby: wykupując nieruchomość na własność, korzystając z możliwości społecznego najmu czynszowego oraz otrzymując od państwa „prawo do zamieszkania”. Sprawia to, że mieszkańcy stanowią grupę zróżnicowaną pod względem statusu materialnego, a przyjazne seniorom mieszkania są dostępne również dla najuboższych.

Budownictwo senioralne – domy międzypokoleniowe

Inne formy mieszkalnictwa adresowanego do osób starszych to tzw. cohousing lub domy międzypokoleniowe. To forma wspólnoty mieszkaniowej – podobnie do osiedli senioralnych składa się z niezależnych nieruchomości. wyróżnia się tym, że przyszli mieszkańcy są zaangażowani w powstawanie kompleksu już na etapie projektowania, a następnie samodzielnie nim zarządzają. Rozwiązania tego typu spotkać można w Danii, Niemczech, Francji, UK i USA. Idea domów międzypokoleniowych polega na tym, że budynki zamieszkiwane są przez osoby w różnym wieku (niekoniecznie spokrewnione), co sprzyja integracji i niesieniu wzajemnej pomocy.

Sonda
Czy budowa mieszkań dla seniorów to dobry pomysł?
Pieniądze to nie wszystko - Stanisław Szwed

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze