Miesiąc za darmo. Tak zmniejszysz rachunki za energię
Zgodnie z przepisami, jeśli odbiorca nie spełni żadnego z powyższych warunków, naliczona w 2023 r. obniżka zostanie skorygowana w fakturach za kolejne okresy rozliczeniowe w 2024 r., nie później jednak niż do 31 grudnia 2024 r. Sprzedawcy energii elektrycznej będą musieli w swoich rozliczeniach z klientami w gospodarstwach domowych uwzględnić 12 proc. obniżkę rachunku za energię.
Rozporządzenie resotu Klimatu i Srodowiska określa sześć warunków na podstawie, którego możemy otrzymać zwrot, a wystarczy spełnić jeden z nich:
- Wyrażenie zgody na korespondencję, w tym otrzymywanie faktur VAT drogą elektroniczną,
- Wyrażenie zgody na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o oferowanych produktach i usługach,
- Potwierdzenie poprawności swoich danych u sprzedawcy energii,
- Zmniejszenie w okresie co najmniej trzech następujących po sobie miesięcy pomiędzy styczniem 2023 r., a wrześniem 2023 r. zużycie energii elektrycznej o 5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2022 w okresie,
- Posiadanie prosumenckiej instalacji OZE,
- Korzystanie z podwyższonych limitów zużycia w ramach rządowej Tarczy Solidarnościowej (dotyczy gospodarstw domowych z Kartą Dużej Rodziny, z osobą z niepełnosprawnością lub rolników).
Jak wypełnić formularz o przyznanie zniżki?
Można zrobić to na kilka różnych sposobów. Wybrani dostawcy energii elektrycznej udostępniają formularze na swoich stronach oraz w aplikacjach mobilnych. Można też zgłosić taką chęć na infolinii oraz w punkcie obsługi klienta.
- swoje dane osobowe,
- numer PESEL,
- adres, dla którego obowiązuje umowa,
- pracownik może poprosić też o numer klienta.
Jeśli spełnimy jeden z tych warunków, nasz sprzedawca energii elektrycznej (ten, który przysyła nam fakturę) jest zobowiązany do obniżenia nam rachunku w najbliższym okresie rozliczeniowym.
Cena prądu w Polsce waha się w zależności od województwa i dystrybutora. Obecnie prąd kosztuje 0,94 - 1,03 zł za kWh. Średnia cena 1 kilowatogodziny w Polsce w 2023 roku wynosi ok 1 zł. W 2022 roku było to 77 gr, w 2021 74 gr, w 2020 roku 68 gr, natomiast w 2019 opłata wynosiła 61 gr za każdą kWh.